Kawa Pawła Adamskiego

  • 2

Paweł Adamski, właściciel Luki Artystycznej opowiada o dobrej kawie i podaje na taką przepisy.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Kawa Pawła Adamskiego
Marta Chowaniec: Jakie są cechy dobrej kawy?

Paweł Adamski, Luka Artystyczna: Jest kilka cech, po których da się rozpoznać lepszy gatunek kawy od gorszego. Po pierwsze kwaśność. Jeśli jest to uczucie, które odbieramy jako delikatne gdzieś na końcach języka, brzegach ust to nie jest źle , możemy uznać, iż ma charakterystyczny smak, ale jeśli wyczuwamy ewidentna kwaśność napoju, to mamy do czynienia ze starymi ziarnami kawy. Po drugie aromat. Dobra kawa pachnie już na etapie parzenia, jeśli po zalaniu wrzątkiem wyczuwamy kwaśny aromat, jest nieświeża albo fatalnej jakości. Po trzecie dobra kawa po zaparzeniu powinna utrzymywać cześć fusów na wierzchu, pod nimi powinna znajdować się pianka, która jest najbardziej aromatyczna. Kawa nie powinna mieć zapachu, a tym bardziej smaku ziemistego lub stęchłego. Także pamiętajmy iż po aromacie też rozpoznamy jakość kawy.

Definicja oraz przygotowanie caffe espresso macchiato oraz latte macchiato.

Latte macchiato (z wł. "splamione mleko") - napój powstały przez powolne (delikatnie, po ściance) dolanie kawy espresso do gorącego mleka, pokrytego warstwą mlecznej piany. Przy prawidłowym przygotowaniu otrzymuje się trzy warstwy: na dole mleko, pośrodku espresso, na górze piana. Dzięki temu jest to jedna z najciekawiej wyglądających, lecz także jedna z droższych kaw. Podawana jest w przezroczystej szklance z grubymi ściankami o pojemności ok. 250 ml. Może być pita przez słomkę, aczkolwiek przez profesjonalnych baristów zalecana jest jedynie długa łyżka.
Espresso macchiato to "brudna kawa". Poplamiona mlekiem lub mleczną pianką. Czasem nazywa się ją minicappuccino, choć jest pełniejsza, mocna. Podaje się ją w filiżance do espresso lub szklaneczce z grubego szkła.

Jakie są techniki spieniania mleka?

Spienione mleko, czyli pianka mleczna. Prawidłowa pianka mleczna powinna składać się z niemal niewidocznych pęcherzyków powietrza. Na rynku dostępne są specjalne metalowe dzbanki do ubijania mleka (nazywane także spieniaczem do mleka). Mleko podgrzewa się w dzbanku do temperatury ok. 60 stopni, a następnie spienia się je przy pomocy specjalnego krążka z siatką zamocowanego w pokrywce dzbanka, pompując nim w górę i w dół. Takie właśnie spieniacze można kupić np., w sklepie internetowym. Można też wykorzystać spieniacz ręczny na baterie - wystarczy zanurzyć w mleku jego specjalną końcówkę ze sprężynką.

Jakie są metody parzenia kawy?

Jeśli chodzi o domowe metody parzenia kawy, bo rozumiem, że nie z expresu, to mamy przede wszystkim kawę po turecku. W rzeczywistości kawa po turecku wcale nie ogranicza się do zalania kawy mielonej gorącą wodą.... Ta metoda przyrządzania kawy jest znacznie bardziej złożona i szeroko rozpowszechniona na Bliskim Wschodzie. Nazwa jej wywodzi się z Turcji, czyli kraju, gdzie picie kawy ma odwieczne tradycje.

Aby przygotować prawdziwą kawę po turecku potrzebne jest: mały mosiężny dzbanuszek z dość długą rączką. Dzbanuszek powinien mieć dziubek ułatwiający rozlewanie kawy i zwężający się ku górze, dzięki czemu aromat nie ulotni się zbyt szybko, oraz drobno zmielona kawa.

Co dalej ... to zapraszam na nasz kurs, gdzie dokładnie dowiemy sie o wszelkich sposobach.
Możemy w domu jeszcze przyrządzić sobie latte, jeśli nauczymy sie dobrze spieniać mleko.
Ale najlepiej zakupić sobie express ciśnieniowy wtedy mamy większe możliwości ....

Jakie dodatki pasują do kawy?

Tu można wymieniać cały dzień, ale do najpopularniejszych należą różne syropy smakowe, czekolada, a także przyprawy, np. cynamon, kardamon, anyż, pieprz, chili, imbir, czy skórka z pomarańczy. Także alkohol może być doskonałym dodatkiem do kawy. Genialne są likiery kremowe, takie jak np Baileys.

Jak wygląda organizowany przez Państwa kurs?

Zakres Kursu na Baristę:
1.Wprowadzenie do świata kawy
Pochodzenie, gatunki, uprawa, technologia produkcji kawy
2. Teoretyczne oraz praktyczne opanowanie podstawowych zagadnień:
• Definicja standardy espresso wg INEI
• Zasada „4M”
• Aspekt sensoryczny espresso oraz najważniejsze cechy i czynniki
wpływające na jego jakość
• Najczęściej popełniane błędy przy parzeniu espresso
3. Ćwiczenia w sporządzaniu idealnego espresso, ristretto, doppio,
americano
4. Techniki spieniania mleka, ćwiczenia.
5 Definicja oraz przygotowanie espresso macchiato, cappuccino, latte
macchiato
6 Sporządzanie napojów kawowych z dodatkami smakowymi
7. Zasady serwowania napojów kawowych, obsługa klienta
8. Czyszczenie ekspresu

Czas trwania kursu 6 h

Cena 399 pln

Bailey's coffee

Składniki:
• 45 ml Bailey's Irish Cream
• 150 ml mocnej, goracej kawy
• bita smietana

Wlać krem do filiżanki, dodać kawę. Na wierzch ułożyć bitą śmietanę.


Kawa meksykańska


Składniki:
• 60 ml tequili
• 120 ml gorącej, mocnej kawy
• łyżeczka gęstego syropu czekoladowego

Składniki wymieszać i podawać w niskiej, grubej szklance.


Kawa po cesarsku

• 1 żółtko
• 1 łyżka miodu
• 2 łyżki koniaku
• 2 łyżki słodkiej śmietanki

Wszystko zmiksować i zalać mocną, goracą kawą.

Klub Luka Artystyczna
Ogrodowa 46/48
00-876 Warszawa
0 694-888-354
0 694-888-345

biuro@lukaartystyczna.pl
http://www.lukaartystyczna.pl