Olej kokosowy i jego niesamowite właściwości

  • 4

Choć kokosy znane są wszystkim, niewiele osób wie, że istnieje taki specyfik jak olej kokosowy. Dowiedzcie się, „z czym to się je”, jak się go wytwarza, czy warto z niego korzystać (i w jaki sposób). Właściwości tego produktu z pewnością was zaskoczą!

         
ocena: 4/5 głosów: 7
Olej kokosowy i jego niesamowite właściwości
fot. Fotolia
To nie przypadek, że olej kokosowy zaliczany jest do tzw. superfoods. To grupa produktów, które charakteryzują się zawartością składników wyjątkowo cennych dla organizmu człowieka. Ich szczególne właściwości powinny potwierdzać badania naukowe. W przeciwieństwie do tzw. żywności funkcjonalnej (czyli sztucznie wzbogacanej), produkty z gamy superfoods są całkowicie nieprzetworzone i naturalne.

WYTWARZANIE OLEJU KOKOSOWEGO

Proces uzyskiwania oleju polega na rozgrzaniu a następnie tłoczeniu miąższu, który znajduje się wewnątrz orzechów kokosowych. Sposób tłoczenia bezpośrednio wpływa na uzyskiwany w efekcie olej; dwa podstawowe rodzaje to:

rafinowany, który przetwarzany jest w wysokiej temperaturze (zdarza się, że z użyciem substancji chemicznych); posiada stosunkowo długi okres ważności, jednak w przeciwieństwie do naturalnego oleju kokosowego tłoczonego na zimno, jest pozbawiony wielu cennych właściwości. Ten rodzaj jest najczęściej stosowany na świecie.

olej nierafinowany, tłoczony na zimno jest niezwykle cennym i jednocześnie rzadkim produktem. Niebywałą zaletą tego rodzaju oleju jest fakt, że może być on wykorzystywany dosłownie "do wszystkiego" (i wbrew powszechnie krążącej opinii wcale nie jest do niczego) - ale temu aspektowi przyjrzymy się dokładniej za chwilę.

CHARAKTERYSTYKA OLEJU KOKOSOWEGO

Olej kokosowy przechowywany w temperaturze pokojowej z wyglądu przypomina ścięte białko; występując w takiej formie nazywany jest tłuszczem lub masłem kokosowym. Topnieje w temperaturze powyżej 25 stopni - kiedy przybiera postać płynną, a jego barwa staje się lekko żółtawa.

Oprócz zastosowania w dziedzinie kulinariów i kosmetyki - czym dokładniej zajmiemy się za chwilę - olej kokosowy jest wykorzystywany również w przemyśle chemicznym. Z jego udziałem produkowane są alkohole i kwasy tłuszczowe, wyrabiane świece oraz substancja służąca do wykańczania materiałów włókienniczych, tzw. apretura.

Świadomość, że jeden ze składników używanych przy produkcji świeczek jest jednocześnie wykorzystywany do wyrobu czekolady plus fakt, że jest to kompozycja wielu składników odżywczych, które doskonale wpływają na ludzki organizm, jest niesamowita!

Olej kokosowy to bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów, takich jak: magnez, żelazo, cynk, potas, wapń, fosfor czy kwas foliowy. Najwyższy czas dowiedzieć się nieco więcej o możliwościach stosowania tego produktu.

Olej kokosowy
Fot. Fotolia

KULINARIA

Zarówno olej rafinowany, jak i ten tłoczony na zimno znakomicie sprawdzą się w kuchni! Zasadnicza różnica pomiędzy nimi (poza zawartością składników prozdrowotnych) dotyczy intensywności zapachu. Olej rafinowany jest praktycznie bezzapachowy, dlatego z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie tolerują aromatu kokosa. Pozwala na przygotowanie wielu dań i deserów - w tym tradycyjnych - bez obawy o niepożądane nuty zapachowe.

Oleju kokosowego można śmiało używać w zastępstwie masła - zarówno do pieczenia, jak i smarowania pieczywa. To również świetny zamiennik oleju słonecznikowego; nadaje się do gotowania, smażenia, duszenia i grillowania - daje więc całe spektrum możliwości kulinarnych!

Sprawdzi się przy wypiekach (w ciastach i różnorakich deserach), w sałatkach, makaronach, doskonale komponuje się z ryżem i warzywami. Dla wegetarian olej kokosowy jest znakomitym zamiennikiem tłuszczu zwierzęcego. Tłoczony na zimno, dzięki właściwościom smakowym i aromatowi doda potrawom orientalnego charakteru, choć równie dobrze spisuje się w daniach tradycyjnych.

OLEJ KOKOSOWY A ODCHUDZANIE

Choć może wydać się to nieprawdopodobne, olej kokosowy to znakomite rozwiązanie dla osób odchudzających się! Pobudza przemianę materii, wspomagając w ten sposób ubytek wagi. Jak to możliwe? W porównaniu do innych tłuszczów, olej kokosowy ma nietypową budowę.

Dzięki niej średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, stanowiące skład tłuszczu kokosowego, nie muszą dzielić się na mniejsze "cząstki" - jak w przypadku dominujących w codziennej diecie kwasów tzw. długołańcucowych. Trafiając bezpośrednio do komórek, wykorzystywane są przez organizm do produkcji energii.

Pobudzony metabolizm powoduje szybsze spalanie kalorii, a olej kokosowy nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

 Olej kokosowy  Olej kokosowy
Fot. Fotolia

Wniosek jest jeden - nawet trzymając dietę można sobie pozwolić na smażony posiłek, przygotowując wyśmienite i niskokaloryczne danie bez obaw o swoją figurę! Badania potwierdzają, że to niezastąpiony składnik diet redukcyjnych, znakomicie uzupełniający menu sportowców.

Co więcej - wyjątkowa proporcja wspomnianych wcześniej kwasów tłuszczowych powoduje, że regularne i długotrwałe stosowanie oleju kokosowego  wpływa na zmniejszenie tłuszczu brzusznego!

Ciekawostka! W niektórych krajach Oceanu Spokojnego olej kokosowy nierafinowany jest jednym z podstawowych produktów zaopatrzenia domowej kuchni! Wykorzystuje się go tam na co dzień, tak jak u nas masło.

DLA DUSZY, CIAŁA I ZDROWIA

Tłuszcz kokosowy ma znakomity wpływ na organizm ludzki nie tylko "od środka" - to wspaniały środek pielęgnacyjny, o rewelacyjnych właściwościach i… szerokim zastosowaniu. Osoby posiadające suchą i łuszczącą się skórę z pewnością poczują ulgę po użyciu tłuszczu kokosowego jako kremu do twarzy i balsamu do ciała.

Doskonale zmiękcza, odżywia i nawilża; przywraca elastyczność skóry, a także zapobiega powstawaniu zmarszczek. Ponieważ działa uspokajająco, odprężająco i ujędrniająco sprawdzi się również jako środek do masażu.

Olej kokosowy zadba również o włosy! Regularnie stosowany na farbowane i zniszczone, intensywnie je nawilży i wzmocni. Należy go trzymać przez minimum godzinę - im dłużej pozostanie na włosach, tym lepiej.

Wymieniliśmy już tyle dobroczynnych właściwości oleju kokosowego, czy można dodać coś jeszcze? Można, bowiem mnogość funkcji leczniczych jest równie imponująca!

Tłuszcz kokosowy posiada właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze; złagodzi ból lub świąd, które często towarzyszą ukąszeniom owadów; wspomoże również leczenie drobnych ran.

Olej kokosowy
Fot. Fotolia

Dzięki zawartości cennego kwasu laurynowego (występującego także w mleku kobiecym) oraz kwasu kaprylowego pomaga wzmacniać odporność organizmu. Naturalne antyoksydanty znajdujące się w jego składzie opóźniają starzenie się skóry.

Olej kokosowy pomaga chronić przed osteoporozą, wspomaga wchłanianie magnezu i wapnia, przynosi ulgę przy problemach z woreczkiem żółciowym, a działanie przeciwnowotworowe, które wykazuje wykorzystywane jest w profilaktyce nowotworów przewodu pokarmowego.

Dla pewności: tak - cały czas mówimy o tym samym produkcie z którego wyrabia się świece, alkohol, który znakomicie sprawdza się w kuchni, sprzyja odchudzaniu i doskonale pielęgnuje skórę. Musicie przyznać, że nieprzypadkowo olej kokosowy nazywany jest najzdrowszym olejem świata!

Mieliście okazję próbować lub używać oleju kokosowego? Gdybyście mieli możliwość sprawdzić ten produkt, skorzystalibyście z niej? koniecznie podzielcie się z nami swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami i wnioskami - jesteśmy ciekawi waszej opinii!