Olej z pestek dyni już od dawna stosowany jest w medycynie ludowej. Zawiera witaminy A, E i D oraz te z grupy B, potas, cynk, selen, skwalen i fitosterole oraz kwasy omega 6. Ze względu na niską zawartość kwasów omega-3 w jego składzie, stosując go, trzeba pamiętać aby je uzupełniać! Ma kolor ciemnozielony, smak i zapach - orzechowy.
W Austrii dodaje się go do sernika wiedeńskiego. Olej powstaje z pestek które są suszone, potem mielone, mieszane ze słoną wodą i prażone. Na końcu wytłacza się z nich olej na zimno.
Oleju tego nie należy przechowywać w temperaturze wyższej niż 20 stopni. Powinien stać w ciemnym i suchym pomieszczeniu, nie dłużej niż do trzech miesięcy - szybko jełczeje. W lodówce stężeje, ale po wyjęciu wróci do swojej pierwotnej postaci.
Polecany jest na pasożyty układu pokarmowego (tasiemca, owsiki, glisty) - zawarte w nim alkaloidy przyspieszają proces usuwania ich z organizmu oraz toksyn które te pasożyty wytwarzają.
Olej z pestek dyni stosuje się do leczenia objawów wczesnego stadium przerostu gruczołu krokowego, miażdżycy, przy schorzeniach pęcherza dróg moczowych, do regulacji hormonalnych i metabolicznych w organizmie.
Stymuluje układ odpornościowy, polecany do olejowania włosów. Zaleca się pić codziennie po łyżeczce oleju rano i wieczorem. Dzieciom można smarować nim gardło. Pozytywnie działa na wzrok i słuch. Dzieci do lat dziewięciu nie powinny spożywać więcej, niż jedną łyżeczkę na dzień.
Żeby uzyskać jeden litr oleju trzeba zużyć 30 dużych dyń.
Nina W.
Pasje Jolki
Dinah
Nina W.
zgadzam się, też się skusiłam po tym artykule i jestem zachwycona!
msewka
Igraszki Losu