Wino z krainy kangurów

Australia to jeden z najciekawszych i najdynamiczniej rozwijających się obszar uprawy winogron. Dziś nie sposób wyobrazić sobie świata bez win australijskich.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Wino z krainy kangurów
Hotel w miejscu sadzonki

Australia to z pewnością jeden z najciekawszych kontynentów gdy idzie o produkcie wina na świecie. Ten prężnie rozwijający się przemysł, którego korzenie sięgają już XIX wieku, jest stosunkowo młodym graczem na światowych rynkach winiarskich. Pierwsze winogrona na tym kontynencie zaczęto sadzić w roku 1788,a w miejscu pierwszej, historycznej sadzonki zasadzonej w Sydney stoi dziś hotel Intercontinental.

Nieustające pasmo sukcesów


Jeszcze pod koniec XIX wieku uważano Australię za kontynent zupełnie nienadający się do uprawy winorośli. Kolejne lata dowiodły jak bardzo chybiony był to pogląd. Szczególny rozkwit w produkcji wina kontynent ten zaczął przeżywać w latach 50’ XIX wieku, ale nowoczesne winiarstwo rozpocznie się na tym kontynencie dopiero sto lat później. Pasmo sukcesów, przerywane krótkimi okresami nieurodzajów i suszy trwa praktycznie od tamtego czasu. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka.

Przede wszystkim, to znacznie mniejsze przywiązanie Australijczyków do wymogów gleby, na korzyść jakości konkretnych winogron. Bardziej od terroir liczy się tutaj odpowiednio zaprojektowany proces produkcji i bardzo dobre warunki klimatyczne, które dają wina o bogatym, owocowym charakterze.

O popularności tych win niech świadczy tylko fakt, że w przeciągu 8 lat (między rokiem 1997-2005) eksport trunku wyprodukowanego na tym kontynencie wzrósł z 2,5 do ponad 8 procent. Podczas gdy ilość importowanych win pozostała na nie zmienionym poziomie.

Klasyfikacja win australijskich


Wina australijskie klasyfikowane są w systemie zbliżonym do francuskiego AOC w trójstopniowej klasyfikacji : strefy, regionu, oraz podregionu produkcji wina. Strefa to obszar bez jakichkolwiek szczególnych klasyfikacji, region wyróżnia minimum pięć winnic, należących do pięciu właścicieli na co najmniej 5 hektarach powierzchni. Podregion musi spełniać wszystkie warunki regionu, dodatkowo, sposób uprawy winogron w tym obszarze musimy być identyczny dla wszystkich producentów. W Australii przeważają regiony ciepłe, większość win jakościowych na tym kontynencie pochodzi z obszarów o kontynentalnym klimacie.

Australijskie szczepy

Do najcześciej uprawianych w Australii gron należą : Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot, Grenache, Pinot Noir, z białych zaś Chardonnay, Riesling oraz Semillon. Z reguły to właśnie grona, z których powstało wino dają nazwę gotowym trunkom. Producent złączony z odmianą staje się w Australii marką. Cechą win australijskich jest także skłonność do niecodziennego łączenia szczepów w dość oryginalne pary : Chardonnay i Semillion , Shiraz z Cabernetem.

Przemysław Ziemichód