Sylwetka Magdy Gessler w New York Times

  • 6

Słynny amerykański dziennik określił restauratorkę mianem największego "kulinarnego guru" w Polsce!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Sylwetka Magdy Gessler w New York Times
Księżniczka i kulinarne guru

Artykuł z 6 stycznia 2012 roku autorstwa Ginanne Brownell nosi tytuł „Warszawska restauratorka i kulinarne guru przekracza tradycyjną polską kuchnię”. Magda Gessler w tekście nazwana jest największą w Polsce kulinarną osobowością i połączeniem Marthy Stewart, Gordona Ramsay i Nigelli Lawson.

Autorka tekstu zauważa, jak sama to nazywa, „zdrowe ego” Gessler, która sama o sobie mówi, że: „Mając 6 lat uważałam się za księżniczkę. Wiedziałam, że jestem inna i wyjątkowa i że w przyszłości będę miała wszystko, czego tylko chcę."

Dziennikarka odwiedza także restauracje Magdy Gessler, wyliczając te, które prowadzi, w których jest jedynie konsultantką i którym użycza jedynie swojego nazwiska albo służy radą w kwestii dekoracji wnętrz. Sentyment do włoskiej kuchni (Gessler jest także właścicielką restauracji serwującej potrawy z Italii) uzasadniony jest włoskim właśnie pochodzeniem jej babki ze strony ojca, która pochodziła z Wenecji.

Producent "Kuchennych rewolucji" w rozmowie z dziennikarką zauważa, że wybór na prowadzącą program Magda Gessler zawdzięcza swojej znajomości branży i doświadczeniu w prowadzeniu restauracji, zatrudnianiu obsługi, wyboru estetyki wnętrz. Nie bez znaczenia była też jej kontrowersyjność - ludzie dzielą się na tych, którzy ją uwielbiają lub nienawidzą.

Wypowiadając się dla nowojorskiej gazety Gessler nie szczędzi słów krytyki wobec kulinarnych gustów i poziomu edukacji Polaków. Kiedy bowiem Gordon Ramsay w swoich restauracjach doradza skąd brać najlepsze amaretto, to ona musi ciągle przypominać o wyższości masła nad margaryną.

Polskie społeczeństwo ma być kulinarnie zacofane, ponieważ przez wieki dobre jedzenie było u nas związane ze świętami – przyrządzanie i serwowanie najlepszych potraw jest więc dla Polaków czymś wyjątkowym, zarezerwowanym na specjalne okazje.

Jak to ujmuje cytowany w artykule Mladen Petrov z pisma Aktivist, Gessler była pierwsza osobą, która poszerzyła kulinarne granice polskiej kuchni. Dzięki niej jest ona, zdaniem dziennikarza, bardziej seksowna.

Oaza u Fukiera

Na kulinarną mapę Polski Gessler wkroczyła w 1991 roku otwierając w Warszawie restaurację "U Fukiera". W Polsce czasów transformacji była to prawdziwa oaza dobrego smaku - dobre jedzenie, świetna obsługa i interesujące wnętrza - wszystko to w mocno wyróżniało się na tle tkwiących jeszcze w komunizmie miejsc. 

Zapachy Fidela Castro

Wiele ze swoich pomysłów Magda Gessler zawdzięcza podróżom, które odbyła w dzieciństwie. Jej ojciec, Mirosław Ikonowicz, był dziennikarzem, a cała rodzina wraz z nim dużo podróżowała – od Bułgarii po Kubę. W Hawanie na kolacjach gościli między innymi Che Gueavara i Fidel Castro, której ten ostatni kojarzył się młodej Magdzie z zapachem cygar, whisky i wody kolońskiej.

Podczas studiów w Madrycie poznała swojego pierwszego męża - Volkhart Muller był korespondentem niemieckiego Der Spiegel w Hiszpanii. Zmarł w 1989 roku, owocem ich związku jest syn – Tadeusz.

To właśnie w Madrycie Magda Gessler rozpoczęła swoją karierę w gastronomii – organizowała kursy gotowania, zarządzała restauracjami i prowadziła firmę cateringową. Po powrocie do Polski po upadku komunizmu poznała swojego drugiego męża, Piotra Gessler, który w Warszawie prowadził wraz z bratem Adamem jedną z najlepszych restauracji w Warszawie.

Autorka artykułu o Magdzie Gessler dużo miejsca poświęca burzliwym losom związku, które przypominają jej zdaniem scenariusz „Dynastii”.

Nowoczesna kuchnia polska

Co do kuchni, to Gessler zauważa, że polska kuchnia ma opinię ciężkiej i kalorycznej, kiełbasa i pierogi – te nazwy zna cały świat. Dzisiaj jej zdaniem jest inaczej, a kucharze i menadżerowie, którzy po przystąpieniu Polski do Unii mieli okazję poznać jak się gotuje w Europie, wracają z masą inspirujących pomysłów i doświadczeń. Przekłada to się na poziom kuchni w Polsce.

Duże zasługi w zmianie opinii o polskiej kuchni ma właśnie Magda Gessler – pomogła ludziom, którzy zaczęli bardziej myśleć o jakości produktów i potraw, doświadczeniu jedzenia jako pewnej sytuacji towarzyskiej, nauczyła także naszych restauratorów sporo o estetyce urządzania czy prowadzeniu restauracji tematycznych.

Autorka podkreśla nowoczesną twarz Magdy Gessler, która oddala się od tradycyjnej polskiej kuchni wzbogacając ją według siebie. Jest to nieuniknione jeśli chce się budować kulinarne imperium, a takie są ambicje najsłynniejszej polskiej restauratorki. Nie ma przyszłości w ślepym podążaniu za tradycją.