5 zdrowych nawyków żywieniowych dla całej rodziny

  • 2

Dieta kojarzy się z odchudzaniem i wyrzeczeniami. Tymczasem zdrowe żywienie to także dieta, bo „dieta” z łaciny oznacza styl życia. Poznaj 5 zaskakujących, zdrowych nawyków żywieniowych, które bez wysiłku wprowadzisz do życia swojej rodziny!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
5 zdrowych nawyków żywieniowych dla całej rodziny
fot. Fotolia
Prawidłowe żywienie ściśle powiązane jest z drobnymi wyborami, składającymi się całościowo na to, że na naszych stołach goszczą zdrowe i smaczne dania. Funkcjonując w rodzinie warto w planowanie oraz przygotowywanie posiłków angażować wszystkich jej członków, przydzielając im drobne zadania.

Ma to szczególne znaczenie w edukacji zdrowotnej dzieci, które od małego „nasiąkają” zdrowymi nawykami, jednocześnie nie traktując ich, jako czegoś wymuszonego i tylko na chwilę.

Przed Wami subiektywna lista 5 zdrowych nawyków żywieniowych, które warto wprowadzić.

1.Planujcie zakupy spożywcze wspólnie
Całą rodziną planujcie duże zakupy spożywcze, uwzględniając dania obiadowe na cały najbliższy tydzień. Starajcie się ustalić i pogodzić, kto na co ma ochotę, biorąc pod uwagę także aspekty zdrowotne (np. dania z sezonowych warzyw). To także dobry moment, by wyznaczyć limit słodkości dla wszystkich członków rodziny.

Zakupy spożywcze
Fot. Fotolia

2.Pakujcie lunchboxy
Wśród dorosłych członków rodziny (biorąc pod uwagę także nastolatków) ustalcie w dniach pracujących dyżury przygotowywania lunchboxów do pracy/szkoły. Zróbcie z tego zabawę, niech zadanie obejmuje wyszukanie, przygotowanie i spakowanie dań na wynos. Potem prowadźcie rankingi i ścigajcie się (z przymrużeniem oka), kto przygotował smaczniejszy posiłek.

3.Jedzcie wspólnie, przynajmniej w weekendy
Znajdźcie możliwość by usiąść do stołu wspólnie, bez pośpiechu. Jeśli nie udaje się to w tygodniu, zaplanujcie czas na celebrację posiłku w weekend. Jedzcie powoli rozkoszując się zapachem, kolorami, konsystencją, teksturą posiłku. Ustalcie, że przynajmniej raz na 2-3 tygodnie spróbujecie zupełnie nowej potrawy, dzięki czemu wzbogacicie swój kulinarny „repertuar”.

4.Znajdźcie czas na śniadanie
Warto zorganizować czas na śniadanie każdego ranka, bo dzięki temu „naładujecie” się energią na cały dzień. Energią płynącą z rodziny, ale także energią ze zdrowego posiłku. Przygotowywanie pełnowartościowego śniadania nie zajmuje więcej niż 10 minut.  Wstawanie 15 minut wcześniej będzie zaś męczące tylko przez pierwsze 1-2 tygodnie. Zyskacie siłę do pracy i wyraźnie zwiększoną zdolność do koncentracji.

5.Gotujcie wspólnie
Wspólne gotowanie to jeden z najlepszych sposobów na małe niejadki. Ileż zabawy dostarcza przygotowywanie obiadów, np. lepienie kotletów z kaszy jaglanej i warzyw, a skoro sam/sama ulepiłem/am to jak można ich nie zjeść? Sprytne, prawda?

Mama gotuje z synem
Fot. Fotolia

Czy Wy, w swoich rodzinach, macie zaskakujące sposoby ułatwiające realizację zdrowej diety? Koniecznie się nimi podzielcie! Jesteśmy także ciekawi jakie smaczne i wartościowe dania gościły ostatnio na Waszych stołach. Czekamy na Wasze opinie i przepisy!