Ajurweda - hinduska medycyna

  • 1

Ajurweda to hinduska medycyna, wywodząca się sprzed pięciu tysięcy lat. Proponowaną w Ajurwedzie dietę cechuje prostota, elegancja i obfitość.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Ajurweda - hinduska medycyna

Ajurweda to holistyczne prawa, stanowiące o kondycji człowieka, o jego uzdrawianiu i pełnej równowadze, na poziomie ciała, ducha i umysłu. Ta psychosomatyczna harmonia jest podstawą zdrowia doskonałego. Tajniki Ajurwedy uchyla "Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu" autorstwa Deepak Chopra.

Ajurweda dzieli nas na typy - WATA, PITTA i KAPHA. Każdy z nich ma inny dzienny rytm, inną budowę, powinien zwracać uwagę na inne rzeczy i inaczej się odżywiać. Stąd opracowane zostały różne diety dla poszczególnych typów. Przykładowo, dieta regulująca WATA to posiłki ciepłe, łagodne, sycące, z masłem i tłuszczem, najczęściej słone, kwaśne lub słodkie. Dla typu PITTA polecane są potrawy chłodniejsze, mniej pożywne, z mniejsza ilością tłuszczu, gorzkie, słodkie lub cierpkie. Dieta regulująca KAPHA opiera się z kolei na ciepłych, lekich, równoważących daniach, suchych lub gotowanych w małej ilości wody, ostrych, gorzkich lub cierpkich, z minimalna ilością masła, oleju i cukru.

Proponowaną w Ajurwedzie dietę cechuje prostota, elegancja i obfitość. Ciało jest odżywiane przez 5 zmysłów - dźwięk, dotyk, widok, smak i zapach. Pobudzają one do działania wewnętrzną aptekę naszego organizmu.

Zdrowie doskonałe to praktyczny przewodnik opisujący stosowanie starożytnej wiedzy Ajurweda w codziennym życiu,a zarazem doskonałe wprowadzenie do staroindyjskiego systemu leczenia, który ma gwarantować wolność od chorób dzięki utrzymywanej w równowadze świadomości i rozszerzania jej na ciało. Deepak Chopra przedstawia kompleksowy program leczenia umysłu i ciała dostosowany do indywidualnych potrzeb, pomaga określić typ duchowo-cielesny, co staje się podstawą odpowiedniej diety, sposobów radzenia sobie ze stresem oraz ćwiczeń fizycznych. Rezultatem tak dopasowanego do indywidualnych potrzeb programu ma być przywrócenie naturalnej równowagi między ciałem i umysłem, witalności oraz długowieczność, czyli osiągnięcie zdrowia doskonałego.

Poradnik Zdrowie doskonałe to przewodnik po starożytnej medycynie hinduskiej, uzupełniony o wyniki najnowszych badań.

Deepak Chopra
- amerykański lekarz hinduskiego pochodzenia, jeden z najpopularniejszych na świecie duchowych autorów, autorytet w problematyce medycyny holistycznej, czerpiącej z tradycji medycyny Wschodu.




Wydawnictwo W.A.B.