Związek między odżywianiem a stanem naszego zdrowia jest oczywisty. Prawidłowa dieta pozwala zapobiec wielu dolegliwościom. Szczególnie schorzeniom wątroby i dróg żółciowych. Praktyczne wskazówki wykorzystujące nowoczesną wiedzę dietetyczną w tej materii odajdziemy w poradniku „Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla wątroby i dróg żółciowych” Sven- David Mueller.
Poradnik „ Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla wątroby i dróg żółciowych” Sven- David Mueller, skierowany jest do osób cierpiących na schorzenia wątroby i dróg żółciowych. Jak się okazuje nie istnieje jednolita dieta „wątrobowo- żółciowa”, gdyż zasady dietetetyczne różnią się w zależności od rodzaju schorzenia. Przepisy zawarte w książce pogrupowano, uwzględniając żywienie przy kamicy żółciowej, stłuszczeniu wątroby i przy marskości wątroby.
Na wstępie publikacji w sposób prosty i zrozumiały opisane jest funkcjonowanie jednego z najważniejszych narządów oraz role, jakie spełnia w naszym organizmie. Wątroba bowiem jest odpowiedzialna za częściowe przetwarzanie węglowodanów, białek, witamin i składników mineralnych. Wytwarza białka krwi, przejmując ważne zadania przy oczyszczaniu organizmu. Ponadto, odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczu- produkuje żółć konieczną do jego trawienia. To w wątrobie magazynowane jest żelazo,które pomaga w transporcie krwi. Organ ten przekształca silnie trujący amoniak, co sprawia, że spełnia życiowo ważne funkcje.
Trzy najczęściej występujące schorzenia wątroby wymagają odpowiedniej diety. Przy kamicy żółciowej powinno spożywać się posiłki z niewielką zawartością tłuszczu, bogate w węglowodany, z dużą ilością błonnika i małą cholesterolu. Do takich należą proponowane w poradniku urozmaicone dania : lekkie zupy, surówki czy makarony.
W przypadku stłuszczenia wątroby spowodowanego nadmiernym spożyciem alkoholu i tłustych potraw zaleca się zrównoważoną dietę, o niskiej zawartości tłuszczu, dzięki którym wątroba może się całkowicie zregenerować. Szczególnie polecane są dania gotowane, duszone i sałatki.
Natomiast w odżywianiu przy marskości wątroby najważniesza jest indywidualna przyswajalość białka, niezbędna przy tym jest konsultacja z dietetykiem. Posiłki powinny zawierać bardzo mało białka, ale jednocześnie być energetyczne, mieć dużo kalorii. Do takich należą m.in. krem z pora i ziemniaków, zapiekanka z makaronu czy szarlotka.
Wszyscy, którzy chcą urozmaicić swoje menu i sprawić, aby były nie tylko zdrowe, ale i apetyczne, w powyższej książce znajdą interesujące przepisy na śniadania, obiady, desery i kolacje. Zaprezetowane informacje dotyczące czasu przygotowania, wartości odżywczych i kalorycznych, proste i czytelne przepisy oraz barwne ilustracje kuszą do sięgnięcia po poradnik „Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla wątroby i dróg żółciowych” Sven- David Mueller. Warto!
Wydawnictwo Lekarskie PZWL