Arbuz to owoc, który chętnie jest jedzony zwłaszcza latem. Orzeźwia i zaspokaja pragnienie, zresztą w 92 % składa się właśnie z wody. Pochodzi on z rodziny dyniowatych, a dokładnie z rzędu dyniowców. Znajduje się w klasie roślin okrytonasiennych. Pochodzi z Afryki Południowej. Co ciekawe, w tym kraju cały czas rośnie on dziko. W innych regionach, gdzie jest ciepły klimat, jego uprawa rozprzestrzeniła się bardzo szybko. Obecnie hoduje się go w wielu miejscach na świecie.
Arbuz uprawiany jest jako roślina na różnych kontynentach. Największym producentem tego owocu są Chiny, a po nich Turcja. W Europie z kolei arbuza uprawia się m. in. w Hiszpanii, Chorwacji, Portugalii, we Włoszech czy w Rumunii i Bułgarii. Co ciekawe, według wzmianek w Piśmie Świętym, arbuza uprawiano już za czasów starożytnych faraonów. W Chinach uprawia się ten owoc od wielu tysięcy lat, w Europie pojawił się około XI/XII wieku.
Jak uprawiać arbuza?
W Polsce wyhodowano taką odmianę arbuza, która jest odporna na niskie temperatury. Nie ulega wątpliwości, że ta roślina bardzo lubi ciepło oraz światło. Poza tym potrzebuje dużo wody, dlatego trzeba pamiętać o tym, by często, naprawdę często ją podlewać. Najlepiej rozwija się na glebach próchniczych, które są bogate w składniki pokarmowe. Idealnie pod uprawę nadają się gleby, na których nic wcześniej nie było uprawiane. U nas w kraju uprawia się je przede wszystkim w szklarniach. Arbuza sieje się pod koniec lutego bądź na początku marca, natomiast zbiór owocu odbywa się na przełomie sierpnia i września.
Zdjęcie: Fotolia
Arbuz wyleczy Twoje zakwasy
Pewnie większość z nas przeforsowała się na treningu, a potem cierpiała z powodu zakwasów. Jest na to sposób. Otóż, wystarczy wypić sok z arbuza. Czemu ma on tak zbawienny wpływ na nasz organizm? Dzięki zawartej w niej cytrulinie (to aminokwas). Jak to się dzieje? Mianowicie, kiedy wypijesz sok z arbuza, kwas mlekowy, który powoduje ból naszych mięśni usuwany jest bardzo szybko. Arbuza powinni zatem jeść sportowcy.
Właściwości odżywcze arbuza
Wydawać by się mogło, że ten niepozorny owoc, który składa się w dużej mierze z wody, nie ma zbyt wielkiego wpływu na nasz organizm. Okazuje się, że tak wcale nie jest. Rzeczywiście nie ma w nim zbyt wielu witamin czy składników mineralnych. Ma za to dużo innych właściwości. Zawiera przeciwutleniacze i wspomnianą już wyżej cytrulinę, która wspomaga nasz organizm nie tylko w walce z zakwasami.
Przeciwutleniacze zapobiegają rozwijaniu się w naszym organizmie chorób nowotworowych. Chcesz na dłużej zachować swoją młodość? Jedz arbuza! Przeciwutleniacze spowalniają proces starzenia się naszej skóry. Doskonale sprawdzają się w stanach zapalnych skóry oraz chronią przed szkodliwymi promieniami UV.
Zdjęcie: Fotolia
Moczopędne działanie arbuza sprawia, że poleca się go osobom, które cierpią z powodu choroby nerek oraz infekcji układu moczowego. Poza tym, jedząc arbuza, polepszamy swoją przemianę materii. Składniki aktywne, które zawiera arbuz, wspomagają nasz układ krążenia, a także wydalają z naszego organizmu szkodliwe substancje, które gromadzą się w mięśniach np. podczas ćwiczeń.
Ponadto dzięki arbuzowi możemy obniżyć ciśnienie krwi oraz zapobiec zawałowi serca. Czy spodziewalibyście się, że arbuz może mieć takie działanie? Niestety, nie mogą go jeść cukrzycy, ponieważ bardzo szybko podnosi poziom cukru we krwi. Podobnie osoby odchudzające się mogą zapomnieć o arbuzie.
Nasze przepisy
Mysiunia poleca drink o smaku arbuza. Jest bardzo smaczny i orzeźwiający, a co najważniejsze, łatwy i szybki w przygotowaniu. W sam raz na wieczorne spotkanie ze znajomymi.
Sałatka z arbuzem to także wspaniały pomysł na danie z tym owcem. Przepis przygotowała dla Was gosia56. Trzeba przyznać, że jej danie wygląda naprawdę wyśmienicie i pewnie tak samo smakuje.
Ciasto francuskie z arbuzem? Czemu nie! Bernika poleca ten szybki i smaczny deser, który zaspokoi pragnienie każdego głodomora. Jest prosty i dosyć szybki w przygotowaniu.
Tomciup zamieścił przepis na kurczaka w mango, ananasie i arbuzie. Kurczak podany w sosie słodko-ostrym doskonale komponuje się z arbuzem! Trzeba koniecznie spróbować tego dania!
Czy arbuz tuczy? >>>
karola25
weronikaS