Mnóstwo kobiet uważa, że piwo czy lampka wina nie zaszkodzi dziecku. Aż 6% kobiet słyszało od znajomych czy rodziny, że alkohol ma bardzo korzystny wpływ na kobietę i dziecko. Ale paradoksem jest to, że 5% kobiet usłyszało taką opinię od swojego lekarza! 14% badanych uważa, że alkohol nie szkodzi ani kobiecie ani dziecku. 34% Polaków było świadkiem picia przez kobiety w ciąży alkoholu. To jest ponad 1/3 badanych!
Z badań Ministerstwa Zdrowia (2010) wynika, że 49% ciężarnych sięgała po piwo, 51% piła wino, a 14% napoje spirytusowe. Najwięcej ponad 17% ciężarnych występowało w województwie śląskim, wielkopolskim i małopolskim.
Odzwierciedleniem tego są problemy zdrowotne. 17% kobiet doświadczyło różnych komplikacji, 12% ma za sobą poronienia, a 19% z nich poroniło więcej niż raz.
Dziecko nie posiada enzymów trawiących alkohol, dlatego każda jego ilość jest dla dziecka szkodliwa i może powodować Alkoholowy Zespół Płodowy. Najłatwiej uszkadza się mózg dziecka oraz serce. Alkohol powoduje także większość przedwczesnych porodów.
Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego od 2008 roku prowadzi kampanię „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Celem jest informowanie kobiet o szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży. Ulotki są umieszczane m.in. w opakowaniach testów ciążowych.