Od dzisiaj, co czwartek, w rubryce Gwiazda w Kuchni będziecie mogli przeczytać wywiady z blogerami kulinarnymi. Wiemy, że wielu z Was prowadzi bloga - będzie to więc szansa, żeby się lepiej poznać i opowiedzieć coś o sobie.
Odpytywanie zaczynamy od Buni, czyli Babcigramolki - wszyscy ją znamy, lubimy i podziwiamy jej nieprzeciętne umiejętności kulinarne. Oto kilka pytań do Buni, autorki bloga Buniabaje w kuchni, który możecie odwiedzić pod adresem: kuchniababcigramolki-buni.blogspot.com
Gotuję i bloguję bo...
...młodsi członkowie Rodziny stwierdzili, że spisywanie przepisów, notatek i opowiastek o przypadkach kulinarnych 6 pokoleń Rodziny w jakiś notesach w dobie internetu to obciach i rzucili mnie na głęboką wodę .
Najbardziej niedoceniony kuchenny gadżet
Maszynka do mielenia mięsa (nieważne jaka zwykła czy elektryczna). Młode pokolenie w większości kupuje mięso zmielone, a do tego potrawy z wykorzystaniem gotowanego mięsa mielonego na przykład z zup też jakoś przestały być modne.
Skąd czerpiesz kulinarne pomysły?
Oj! Trudno będzie odpowiedzieć. Czasem jest to zapamiętany wizerunek potrawy do którego potem staram się dopasować przepis. Czasem chęć sprawdzenia oryginalnego przepisu z klasyki kulinarnej. Eksperymenty z nowymi przyprawami. Zapiski Prababci i Babci. Najczęściej jednak jest to gotowanie ,,na temat" - mam gruszkę i pietruszkę i coś bym z tego zrobiła - i robię.
Określ w jednym zdaniu swój styl gotowania
Zwariowane fusion.
Wymień swoje największe kulinarne sukcesy i porażki
Sukces - zrobienie japońskich dań (Bento, Tamagoyaki, Pork Kakuni) na tyle dobrze i zgodnie z oryginałami, że przepisy zostały umieszczone na japońskiej stronie kulinarnej wśród wielu innych wybranych w 2011 roku z całego świata. Za sukces poczytuje sobie również pokazywanie kuchni angielskiej jako normalnej smacznej kuchni (odkrywanie, że to co o niej wiemy to tylko mit turysty).
A co bym mogła uznać za stoją kulinarną porażkę - chyba moje podejście do pieczenia ciast. Nie lubię tego robić i migam się jak mogę nie mam zdolności cukierniczych. Jak już muszę to upiekę i podobno jest to smaczne, ale radości mi to nie sprawia.
Twój kulinarny idol
Zdecydowanie Robert Makłowicz - odpowiada mi jego wiedza, sposób bycia, podejście do gotowania, odkrywanie historii w kuchni i kuchni w historii.
Czego nigdy nie weźmiesz do ust?
Raczej należę do tych którzy próbują wszystkiego - myślę, że miała bym opory przed kuchnią mongolską i całym okiem owcy w zupie.
Gdybym była potrawą byłabym...
Chłodnikiem litewskim (prosty, a z nutką sentymentalizmu - zwyczajny, a zadowoli każdego).
Co lubisz robić, jak już nie gotujesz?
Czytam, czytam i jeszcze raz czytam.
Ze wszystkich swoich dokonań kulinarnych, Bunia szczególnie poleca przepis na czarcie pierogi.
Składniki:
- 2 szklanki mąki + mąka do posypania tacki na której ułoży się pierogi
- 1 szklanka wrzącej wody
- szczypta soli + sól do osolenia wody do gotowania pierogów
- 3 cienkie kaszanki średniej wielkości
- 1 cebula
- Pieprz mielony
- 10 dag boczku surowego (lub wędzonego jak kto lubi)
- 4 łyżki oleju
- 1 łyżka masła
- majeranek
- 4 łyżki pokrojonego drobno cienkiego szczypiorku
- barwnik spożywczy czerwony
- barwnik spożywczy czarny
Przygotowanie:
Zaczynamy od pokrojenia drobno obranej cebuli .Na patelni rozgrzewamy olej (2 łyżki) i smażymy cebulę na złoto. Do podsmażonej dodajemy obrane z osłonek i pokrojone w plasterki kaszanki. Smażymy mieszając. Doprawić solą, pieprzem , majerankiem. Przekładamy z patelni w miseczkę i zostawiamy do wystygnięcia.
Nastawiamy wodę do gotowania pierogów - solimy ją. Mąkę podzielić na 2 części i wsypać do 2 misek, lekko osolić.
Najpierw do pierwszej wlać połowę wrzątku zabarwionego mocno czerwonym barwnikiem i ostrożnie wyrabiać ciasto ( początkowo jest bardzo gorące). Jak już jest wyrobione zawinąć w folię spożywczą by nie wyschło.
Tak samo zrobić z drugą porcją mąki z tym , że tym razem dodajemy czarny barwnik . Ciasto też zawijamy w folię spożywczą. Boczek pokroić bardzo drobno i wytopić na patelni na skwarki do polania pierogów - dołożyć masło.
Każdy rodzaj ciasta podzielić na 10-12 części. Rozwałkowywać i dużym kubkiem wykrawać krążki . Nakładać farsz z kaszanki ( po łyżeczce) i zlepiać pierogi (z bardzo szerokim płaskim brzegiem). Układać na omączonej tacce. Jak już zlepimy wszystkie pierogi wycinamy nożyczkami na brzegach pierogów ,,czarcie grzebienie".
Pierogi gotujemy w 2 partiach - najpierw czerwone, a potem czarne po 2 minuty od wypłynięcia. Wyjmujemy delikatnie łyżka cedzakową i odkładamy na szeroką patelnie na wytopione skwarki . Przykrywamy by nie ostygły. Podajemy układając kontrastowo - czarny, czerwony - polewając skwarkami i posypując szczypiorkiem.
Jest to oczywiście zabawa - te same pierogi można zrobić nie barwiąc ciasta i zlepiając je jak zwykłe pierogi- smakować będą tak samo. Tyle, że tu efekt wizualny jest bardzo ciekawy.
Inne przepisy Buni możecie zobaczyć (oprócz bloga) na jej profilu na gotujmy.pl.
zbysiowa
yola
Agiatis
jaNina
Bahus
PS. Pomysł znakomity.
Bahus
Polpal
Who's gonna be Star #2? Pyza maybe?
Tit
Babciagramolka
POlpal-- Bunia jest z ,, łapanki" i broć Boże nie pretenduje do pierwszeństwa. Jak to zwykle bywa był pomyś, trzeba było na szybko wypełnić ankiietę do wywiadu i podesłać wszystko do Redakcji , a ja byłam pod ręką i telefonem .
Bardzo się cieszę,. że blogerzy zwiazani ze stroną będą mogli pokazać swój dorobek bo przecież to działa w obie strony . Każdy z nas przedstawiajac się mówi prowadzę blog..xxxx i jestem na stronie Gotujmy.pl . Bo przecież to strona w jakiś sposób nas ukształtowała. A Pyzunia i jesj blog są bezkonkurencyjni i na pewno wzbudzi olbrzymie zainteresowanie wśród tych którzy tam jeszcze nie trafili ( przepraszam innych , że zachwalam tylko Pyzę ale jak wiecie bardzo ją lubię i cenię ) . A fantastycznych blogerów jest na stronie multum .Mam nadzieję , ze Redakcja dotrze do wszystkich . Zresztą użytkownicy przecież mogą podsyłać zgłoszenia bo jak znam autorów to mogą się czasem krępować.
Bahus - nie wolno wszystkiego ujawniać publicznie . Ty jesteś idol tajny . Już dawno zdobyłeś moje kulinarne serce zdjęciem smalcu w kulkach -to było mistrzostwo.
kołczu
Pyzę też doceniamy i docenimy, a sami użytkownicy też mogą podpowiadać, który bloger powinien być przepytany, czekamy na wiadomości :)
Babciagramolka napisał(a):
Polpal
Pyza też ma ciekawy dorobek ale chyba jest bardziej znana ze swych uszczypliwych komentarzy - tak jest i już.
Babciagramolka
Dzięki ale przesadzasz . Miło mi jeśli moge swoimi przepisami komus doradzić.
Powiem Ci coś co Cię może zaskoczy , a co Pyza akurat wie . Wcale nie jestem taka spokojna na jaka czasem wygladam . Bardzo często gryzę sie w język choć chętnie bym wybuchła . Jedno jest pewne ( o czym też kilka osób tu wie ) - jestem naiwna jak diabli .Ludzie robią mnie ( i jako Moderatora i prywatnie) w ,, bambuko" a ja nadal wierzę w dobre intencje . Pyza mówi to co myśli i z reguły ma rację co jest odbierane za ,, szczypanie" . Jak tak sobie kiedyś myślałam , to dobrze , że jedna ,,szczypie" a druga łagodzi bo wyrównujemy atmosferę na stronie . Tyle , że Pyza ma mniej wdzięczną rolę , bo wychodzi na to , że ja jestem ta milusia a Ona wytyka błędy . Obiecuje, ze też czasem ,, poszczypię " :) :) :) dla wyrównania.
Pyza
marietta