Chińczycy odkopali swoje najstarsze wino!

Płyn znaleziony w starożytnym naczyniu odkopanym w prowincji Shaanxi w Chinach jest z dużym prawdopodobieństwem najstarszym winem w ich historii, ma bowiem aż około 3000 lat!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Chińczycy odkopali swoje najstarsze wino!
Wino powstało za dynastii Zhou, która rządziła Chinami między 1046 a 771 rokiem przed naszą erą. Wino zdradził chlupot w jednej z sześciu znalezionych naczyń z brązu złożonych w grobie wysoko urodzonego członka dynastii rządzącej. Jednak pokrywa zamykająca naczynie jest na tyle mocno przymocowana, że nie można było jej otworzyć bez specjalistycznych narzędzi. Nie wiadomo, czy został już zbadany dokładnie skład chemiczny wina.

Naukowcy przypuszczają, że naczynie kryje wino Qiti, pite w tamtych czasach podczas świąt państwowych i religijnych. Ma ono przypuszczalnie intensywny kolor czerwony i pochodzi z winogron.

Co ciekawe, oprócz wina odkryto także pewne urządzenia „służące trzeźwości”, które leżąc na stole przypominały biesiadnikom o umiarkowanym piciu. Miało ono przypominać o losie poprzedniej dynastii Shang, której członkowie znani byli z przesady w piciu alkoholu.