Ciekawe fakty o McDonald's

McDonald’s istnieje od 1940 roku. Choć sieć barów krytykowana jest za niezdrowe, tuczące i pełne chemicznych dodatków jedzenie trudno znaleźć choć jedną osobę, która nie zna charakterystycznego smaku serwowanych przez nich hamburgerów.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Ciekawe fakty o McDonald's
fot. Fotolia
McDonald’s to nie tylko bar z rzucającym się w oczy logo, w którym na szybko przekąsimy burgery z różnymi dodatkami, frytki i koktajle mleczne. To również ciekawa historia budowania zupełnie od zera ogromnego przedsiębiorstwa i ekonomicznego imperium, którego lokale – w liczbie ponad 30 tysięcy - na całym świecie zatrudniają prawie pół miliona osób.

1. Wszystko zaczęło się od hot dogów
Założycielami McDonald’s byli bracia Richard i Maurice McDonald. Zaczynali pod koniec lat 30. poprzedniego wieku od stoiska z hot dogami. W 1940 roku otworzyli w Kalifornii restaurację typu drive-in (gdzie klient może zamówione danie zjeść we własnym samochodzie na parkingu w pobliżu) z potrawami grillowanymi, a w 1948 roku przekształcili je w punkt z hamburgerami.

2. Jeden na ośmiu pracowników w Ameryce był kiedyś zatrudniony w McDonald's
Według przeprowadzonych badań jedna na osiem pracujących osób w USA była zatrudniona w jakimś momencie swojego życia w McDonald’s. Co ciekawe, sporo gwiazd i celebrytów też tak zaczynało swoją karierę. W popularnej sieciówce z burgerami pracowali m.in. Pink, James Franco, Seal i Sharon Stone.

3. Pierwszy Ronald McDonald został zwolniony z powodu swojej postury
Pierwszym Ronaldem był Willard Scott, który wystąpił w 1963 roku w reklamie McDonald's jako Hamburgerowy Szczęśliwy Klown. Reklama i postać Ronalda stały się takim hitem, że zdecydowano o zatrudnieniu do każdej restauracji osoby, która będzie przebierać się tam za klowna i zabawiać gości. Niestety obawiano się, że nie uda się znaleźć wystarczająco dużej ilości mężczyzn o podobnej wadze i posturze do Scotta, dlatego w roli Rolanda zastąpił go Bev Bergeron, który występował w niej do 1968 roku.

4. McDonald’s jest największym na świecie dystrybutorem zabawek
Zestawy Happy Meals wraz z zabawkami stanowią w McDonald’s aż 20 procent wszystkich zysków restauracji. Są sprzedawane razem z burgerami od 1979 roku. W 2014 roku restauracja rozdała więcej zabawek niż niejedna duża firma specjalizująca się wyłącznie w ich sprzedaży.

5. Na Uniwersytet Hamburgerów jest się trudniej dostać niż na Harvard
Pierwszy Uniwersytet Hamburgerów powstał w Illinois w 1961 roku. Obecnie ma filie na całym świecie, m.in. w Tokio, Monachium i Szanghaju. Ponoć w Szanghaju uczelnia przyjmuje zalewie niecały 1 procent chętnych. To dużo mniej niż np. Harvard, który pozytywnie rozpatruje prawie 6 procent aplikacji.

6. Założyciele McDonald’s sprzedali go za 2.7 miliona dolarów
W 1961 roku bracia McDonald’s sprzedali restaurację zatrudnionemu przez siebie kilka lat wcześniej Rayowi Krockowi, który przed pracą dla McDonald’s zajmował się sprzedażą mikserów do mlecznych shaków. Krock po otrzymaniu od braci koncesji zaczął tworzyć sukcesywnie rozrastającą się sieć podobnych do siebie restauracji sygnowanych marką McDonald’s, by ostatecznie w roku 1961 – po wzięciu ogromnego kredytu - odkupić od założycieli cały biznes. W ciągu następnych kilkunastu lat udało mu się spłacić cały kredyt, a z McDonald’s zrobić świetnie prosperujące przedsiębiorstwo znane na całym świecie.