Co symbolizuje zawartość wielkanocnego koszyczka?

  • 4

Święta tuż, tuż, za chwilę rozpocznie się przedświąteczna gorączka. Czy w natłoku zajęć zastanawiasz się nad tym, jakie znaczenie ma i co symbolizuje to, co wkładasz do koszyczka wielkanocnego?

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Co symbolizuje zawartość wielkanocnego koszyczka?
fot. Fotolia

Święta już za pasem, lada moment zacznie się cała przedświąteczna bieganina, sklepowe przepychanki, wielkie sprzątanie, trzepanie dywanów i cała masa innych bardzo ważnych, przedświątecznych spraw. W tym całym natłoku, nie zapominajmy o tym, co jest tak naprawdę ważne.

Wkładając do koszyczka produkty, zastanówmy się chwilę co one symbolizują, pozwólmy sobie na chwilę zadumy, bowiem jego zawartość powinna przypominać o ważnych w życiu wartościach.

Wedle tradycji, w Wielkanocnym koszyczku powinno znajdować się siedem elementów, które zapewnią nam i naszym rodzinom zdrowie, szczęście i dostatek. Pamiętajmy także o dekoracji. Ważne, aby było kolorowo.

Chleb - to symbol Ciała Chrystusa, w wielu kulturach oznacza godność człowieka. W koszyczku Wielkanocnym ma przynieść szczęście i dobrobyt, jako że stanowi pokarm niezbędny do życia.

Sól - symbolizuje prawdę i oczyszczenie. Zarówno w sensie metaforycznym, jak i dosłownie, chroni przed zepsuciem i rozkładem. W dawnych czasach głęboko wierzono, że sól ma moc odstraszania zła.

Pisanki - symbolizują nadejście wiosny, narodzenie, zmartwychwstanie. Dzielenie się jajkiem ma podobne znaczenie, jak dzielenie się opłatkiem, umacnia więzy rodzinne i łagodzi konflikty międzyludzkie.

Chrzan - oznacza wigor, witalność i siłę życiową. To także symbol pokonania goryczy, a umieszczony w koszyczku ma chronić przed chorobami, dodać sił i zapewnić zdrowie.

Wędlina - symbol zamożności i dobrobytu. Umieszczenie jej w koszyczku ma zagwarantować dostatek.

Baranek - to uosobienie triumfu dobra nad złem, życia nad śmiercią. To bardzo ważny symbol, który miał zagwarantować przychylność przyrody i ochronę przed klęskami.

Czysta woda - to symbol Ducha Świętego. Oznacza oczyszczenie i początek nowego, często lepszego życia.

Dowiedz się więcej na temat symboli Wielkanocy!