Wielkanocne ozdoby stołu

  • 3

Święta wielkanocne są kolorowe i radosne. Tak też powinien prezentować się stół w tym magicznym czasie. Zobaczcie, na co warto zwrócić szczególną uwagę, by nadać mu wyjątkowego charakteru!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Wielkanocne ozdoby stołu
fot. Fotolia

Wielkanoc to wspaniały okres, nie tylko ze względu na swoisty wydźwięk, ale także dlatego, że wówczas nasze domy budzą się życia. Zaczynają królować radosne kolory, świeże dodatki i słoneczne humory. Wielkanoc to także czas, kiedy w wielu domach pojawiają się typowe i charakterystyczne dekoracje.

Najbardziej popularne są kolorowe palmy, wesołe zajączki i oczywiście pisanki. Te ostatnie, to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Ich symbolika oznacza, że przyroda budzi się do życia.

Kolorowe pisanki zdecydowanie powinny zdobić każdy świąteczny stół. Można je wykonać wieloma metodami. Najbardziej popularne jest malowanie farbkami lub wyklejanie. Od jakiegoś czasu, bardzo popularne są także jajka styropianowe do samodzielnego wykonania lub już gotowe.

Kolory, kolory i jeszcze raz kolory. To podstawa. Najlepiej komponują się tonacje żółte i jaskrawo- zielone, przełamane pomarańczowymi lub fioletowymi akcentami.

Biel nadaje powagi i elegancji. Biały obrus i zastawa zawsze wyglądają gustownie i wykwintnie. Kolory powinny być dodatkami. Można użyć soczystych, kolorowych tiuli, wstążek, czy organzy. Na stole nie może także zabraknąć świeżych kwiatów - żonkili lub tulipanów.

Wielkanoc kojarzy się także z rzeżuchą. Ta roślinka nie jest wymagająca i można ją wyhodować dosłownie w każdym naczyniu. Z pewnością doda to uroku i osobliwego charakteru podczas Wielkanocnego śniadania. Można użyć kolorowych skorupek po jajkach, wysokich kieliszków, czy każdego innego naczynia.

Wielkanoc to bardzo symboliczne święta podczas trwania których nie może zabraknąć charakterystycznych ozdób. W dzisiejszych czasach, przywiązanie do tradycji nie jest tak silne jak kiedyś. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, za przygotowanie świątecznych ozdób odpowiedzialne były kobiety.

Mężczyznom wówczas nie wolno było wchodzić do izby, gdyż wróżyło to niepowodzenie i pecha. Na szczęście dziś ten element tradycji powoli odchodzi w zapomnienie.

Polecamy: Nakrycie i dekoracje na wielkanocny stół!