Co z tym mlekiem?

Mleko zna każdy, a spożywać go można na mnóstwo sposobów: pić samodzielne, w postaci kefiru, zsiadłego mleka, jogurtu, koktajlu. Zabiela się nim zupy i sosy, a także dodaje się je do wypieków i placuszków. Słowem w kuchni jest nieodzowne!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Co z tym mlekiem?
Pić mleko, czy nie pić?
Dietetycy i lekarze mają na ten temat odmienne teorie. Jedni twierdzą, że krowie mleko jest zdrowe, inni zwracają uwagę na nietolerancję laktozy i szkodliwość tłuszczu mlecznego.

Ludzie po urodzeniu karmieni są mlekiem matki. Dziecko jest fizjologicznie przystosowane do jego pełnego trawienia, dzięki enzymom umożliwiającym przyswajanie białka, cukrów i innych składników odżywczych zawartych w mleku matki. Zwierzęta przechodzą na odżywianie „dorosłe” stopniowo, aż mleko zostaje całkowicie wyłączone z diety. Ludzie natomiast, spożywają mleko i przetwory mleczne jako stały element menu.
Aby strawić cukry zawarte w mleku zwierzęcym (laktozę) niezbędny jest enzym laktaza, którego produkcja zanikała niegdyś po okresie niemowlęcym. Na drodze ewolucji człowiek zyskał umiejętność trawienia laktozy, również w wieku późniejszym. Dzięki czemu około 70 % dorosłych osób posiada zdolność jej trawienia.
Mówi się o alergicznych właściwościach mleka, jednakże dotyczy to głównie około 2-3% niemowląt. Dziecięce alergie na mleko na ogół przemijają, a ponad 90 proc. dzieci wyrasta z tej choroby po ukończeniu 5 roku życia. Objawami alergii na mleko jest niestrawność, bóle brzucha, biegunka, a także zmiany skórne.

Mleko możemy kupić jako:
MLEKO UHT: powstaje poprzez podgrzanie mleka przez kilka sekund do 135-150ºC. Dzięki temu traci zarazki, ale też witaminy, zmienia smak i zapach. Przechowywane w lodówce zachowuje świeżość ok. 6 miesięcy, w temperaturze pokojowej – 2 miesiące.

MLEKO PASTERYZOWANE - podgrzewane kilkanaście sekund do 60-90ºC, przez co traci bakterie chorobotwórcze oraz tylko 5-10 proc. witamin. W smaku przypomina świeże mleko. Można je przechowywać w zamkniętym opakowaniu 1-2 dni, a w lodówce 3-4.

MLEKO MIKROFILTROWANE – w procesie filtrowania mechanicznie usuwa się bakterie, martwe komórki i zanieczyszczenia, a następnie pasteryzuje w temperaturze 72ºC. Ma smak zbliżony do mleka świeżego. Zachowuje świeżość do 14 dni.

MLEKO SKONDENSOWANE – wytwarza się po odparowaniu części wody. Występuje w formie słodzonej i niesłodzonej.

MLEKO W PROSZKU – wytwarza się po całkowitym odparowaniu wody. Ma długą datę przydatności do spożycia.

MLEKO SMAKOWE – Kawowe, kakaowe lub owocowe – zawiera barwniki, aromaty i cukier.

Jak nie krowie, to jakie?
Najczęściej wykorzystywane jako produkt spożywczy jest mleko krowie. Jednak do wykorzystania kulinarnego, nadaje się również mleko innych ssaków:
bydła domowego -
- kóz (w rejonie Morza Śródziemnego) ,
- owiec (Hiszpania, Francja, Podhale) ,
- bawołów (Indie, Włochy, Węgry, Bałkany, kraje azjatyckie),
- koni,
- wielbłądów (kraje arabskie),
- reniferów (Laponia),
- jaków (Tybet),
- lam (Peru),
- osłów.

W sprzedaży są również mleka roślinne: migdałowe, sezamowe, kokosowe, słonecznikowe, owsiane, ryżowe, gryczane i oczywiście najbardziej popularne, czyli sojowe.
Mleko roślinne można uzyskać w zasadzie z każdego rodzaju nasion, czy orzechów.
Technika robienia mleka polega na moczeniu 1 szklanki orzechów, pestek, ziaren przez noc, a następnie opłukaniu i zmiksowaniu z 4 szklankami wody. Całość przelewamy przez gazę do naczynia, wyciskamy i gotowe.


http://polki.pl/we-dwoje/fakty;i;mity;o;mleku,artykul,4895.htmlOdkryj fakty i mity o mleku! >>>