Mleko roślinne alternatywą dla mleka zwierzęcego

  • 1

Wiele osób zostało niejako „zmuszonych” do zamiany mleka pochodzącego od zwierząt na roślinne. Przyczyny mogą być różne – zdrowotne czy też związane z przekonaniami. Jeszcze dwadzieścia lat temu praktycznie nie mieliśmy takiej możliwości.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Mleko roślinne alternatywą dla mleka zwierzęcego
fot. Fotolia
Teraz jest w czym wybierać. Może zamienniki tradycyjnego mleka nie należą do tanich, na szczęście większą ich część można sporządzić samemu. W sklepach bez problemu znajdziemy: mleko kokosowe, sojowe, migdałowe, ryżowe, orzechowe. Wymienione wyżej rodzaje są bardzo zdrowe, bo nie zakwaszają organizmu.

Polecam zrobić samemu mleko owsiane z łatwo dostępnych płatków owsianych. Szklankę płatków moczymy w wodzie i zostawiamy na noc, następnie miksujemy blenderem i dolewamy cztery szklanki wody. Przecedzamy przez gazę. Mleko owsiane słynie z tego, że zawiera dużo błonnika.

Bardzo popularne jest mleko sojowe, które bez problemu kupimy; możemy zrobić je także sami. Szklankę soi zalewamy trzema szklanki wody, a następnie zostawiamy na noc. Na drugi dzień miksujemy w blenderem, dolewamy trzy szklanki wody. Przekładamy do garnka i gotujemy 30 minut. Przecedzamy przez gazę. Dobrze jest je doprawić, żeby zmienić smak.

Moim ulubionym mlekiem, ze względu na smak jest mleko migdałowe. Szklankę migdałów bez skórki moczymy w wodzie przez noc. Dolewamy cztery szklanki wody i miksujemy blenderem i następnie przecedzamy przez gazę. Można doprawić cukrem lub syropem.

Podobnie zrobimy mleko kokosowe. 200g wiórków moczymy w zimnej, przegotowanej wodzie( 1,2 litra) i zostawiamy na noc. Rano podgrzewamy w garnku do temp 60 stopni, i miksujemy blenderem. Przecedzamy przez gazę. Mleko kokosowe rozwarstwia się, a przed spożyciem należy je wstrząsnąć.

Mleko z orzechów nerkowca. Szklankę orzechów zalewamy trzema szklanki wody. Odstawiamy na noc i na drugi dzień miksujemy blenderem (można dodać cukier). Przecedzamy przez gazę. Pozostałe odpady z orzechów, migdałów można użyć jako serek do ciast, deserów czy pasztetów.

Mleko ryżowe. Woreczek ryżu gotujemy do miękkości z odrobiną soli. Po ugotowaniu wyjmujemy ryż z woreczka i miksujemy blenderem z dwoma szklankami gorącej wody, po czym dodajemy kolejne dwie szklanki i przelewamy przez sito.

Mleko słonecznikowe. Szklankę słonecznika płuczemy i zalewamy dwoma szklankami wrzątku, odstawiamy na 15 minut. Następnie miksujemy blenderem, po czym dolewamy stopniowo 2-3 szklanki wody. Przecedzamy przez gazę. Mleko nie nadaje się do kawy, bo się waży.

Mleka roślinne można dosładzać, dodawać wanilię, a nawet syrop klonowy. Przechowujemy je w lodówce.