10 szokujących faktów o Coca-coli

Coca-cola to najpopularniejszy napój gazowany na świecie. Trudno wyobrazić sobie, że ktoś może nie znać jej smaku, charakterystycznego logo i wyjątkowego kształtu butelki. Jednak czy wiesz o coli wszystko? Oto 10 naprawdę szokujących faktów!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
 10 szokujących faktów o Coca-coli
fot. Fotolia
1. Historia słynnego gazowanego napoju zaczyna się w 1886 roku. Pomysłodawcą coca-coli był aptekarz z Atlanty, J. S. Pemberton, weteran wojny secesyjnej. Rany, które odniósł podczas walk spowodowały, że uzależnił się od morfiny i kokainy.

Pierwotna receptura stworzona przez Pembertona zawierała właśnie kokainę oraz kofeinę. Farmaceuta wykorzystywał stworzony przez siebie napój do uśmierzania bólu.

2. Kokaina wchodziła w skład coca-coli jeszcze w 1903 roku. W jednej szklance było aż 9 mg narkotyku!

3. Nazwa „cola” pochodzi od zawierających kofeinę nasion koli.

4. Coca-cola swój brązowy kolor zawdzięcza karmelowi amoniakalno-siarczynowemu. Bez dodatku tego składnika napój byłby całkowicie bezbarwny. W małych ilościach ów spożywczy dodatek nie jest groźny dla człowieka, ale nie każdy wie, że jest trujący dla… szczurów.

5. Cola może być śmiertelna dla ślimaków, a to z powodu zawartych w niej kwasów.

6. Zawartość kwasów w coli powoduje, że napój idealnie sprawdza się do czyszczenia… toalet. Dokładnie usuwa cały osad i brud. Świetnie służy także przy szorowaniu monet i różnych metalowych przedmiotów.

7. Z kolei amerykańskie służby drogowe używają coca-coli do likwidowania śladów krwi po wypadkach…

8. Coca-cola pita codziennie i w dużych ilościach może doprowadzić do poważnych uszkodzeń kości, min. do ich odwapnienia.

9. Ok. 10 łyżeczek cukru – tyle znajduje się w jednej małej puszcze coli. Jest to nie tylko ogromna dawka kalorii negatywnie wpływająca na naszą wagę, ale też prawdziwy atak na szkliwo naszych zębów.

10. Ale żeby nie było tak pesymistycznie, cola może też pomóc. Jeśli chorujesz na astmę oskrzelową i w trakcie ataku duszności nie masz dostępu do lekarstw, napij się kilka łyków coca-coli, która zadziała przeciwbólowo i rozszerzy kanaliki oskrzelowe.