Międzynarodowy Dzień Zagrychy

Międzynarodowy Dzień Zagrychy to oryginalne święto, które obchodzimy 16 sierpnia. Zagrycha to niewielka przekąska podawana na zimno, najczęściej do alkoholu. Jakie zagrychy warto podać na imprezie? Sprawdźcie!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Międzynarodowy Dzień Zagrychy
fot. Fotolia
Zagrycha to obowiązkowa pozycja na każdym przyjęciu, na którym jest alkohol - urodzinach, imieninach, domówce, weselu lub na imprezie sylwestrowej. Ta niewielka przekąska to najczęściej danie słone, a niekiedy i tłuste. Tak naprawdę to, co podamy w formie zagrychy zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni kulinarnej.

IDEALNE ZAGRYCHY

Od lat najpopularniejszą zagrychą w Polsce jest tradycyjny kiszony ogórek. Najlepiej smakuje ten przyrządzany samodzielnie. Sok z kiszonych ogórków to najlepsze rozwiązanie na kaca, po alkoholowej imprezie.

Co podać oprócz ogórków? Marynowane przekąski - papryka, grzybki, pieczarki oraz dania na zimno w postaci galaret, zimnych nóżek. Pieczywo w towarzystwie sera i wędlin oraz smalec domowej roboty także z powodzeniem zasługują na miano zagrychy idealnej.

Przekąski - smalec, chleb, oscypek, kiełbasa, ogórek Kanapka ze śledziem Tatar
Fot. Fotolia

Zgodnie z powiedzeniem „rybka lubi pływać" na biesiadnym stole powinny znaleźć się również śledzie w przeróżnej postaci - w oleju z dodatkiem cebuli, pod pierzynką, w śmietanie, śledzie po kaszubsku z dodatkiem rodzynek, marynowane lub smażone.

Do alkoholu pasuje również tatar, zarówno w wersji mięsnej - wołowy z ogórkiem i cebulką jak i rybnej - z łososia z pieczarkami i oliwkami. To zakąska, którą przygotujemy w parę chwil.

Smaczną zagrychą są także słone i chrupiące przekąski - chipsy, paluszki, precle, orzeszki, które komponują się z każdym rodzajem alkoholu.

PRZEKĄSKI PRZED IMPREZĄ

Przed wyjściem na imprezę, na której będziemy pili alkohol, warto coś przekąsić. Najlepiej sięgnąć po tłuste dania. Tłuszcz tworzy warstwę ochronną na ściankach naszego żołądka, dwunastnicy i zapobiega zbyt szybkiemu wchłanianiu alkoholu.

Warto wiedzieć, że pity alkohol, szczególnie ten niskoprocentowy, wzmaga apetyt. W trakcie picia np. piwa mamy ochotę zjeść więcej smakołyków niż normalnie. Wzmożonego apetytu nie powodują trunki powyżej 10 proc. takie jak wódka.

zagrycha
Fot. Fotolia

Jakie zagrychy najczęściej goszczą na stołach podczas biesiad? Które najbardziej lubicie spożywać podczas smakowania trunków? Czekamy na Wasze komentarze!