Czarny bez i co o nim warto wiedzieć

W leczeniu czarny bez jest powszechnie stosowany. Wykorzystuje się zarówno kwiaty, jak i owoce, a czasem nawet korę.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Czarny bez i co o nim warto wiedzieć
fot. Fotolia

Czarny bez, gdy jest na niego sezon, jest ogólnie dostępny. Jego krzaki rosną dosłownie wszędzie i bardzo łatwo go nazbierać aby przez cały rok do kolejnego sezonu móc przyrządzić z niego zdrowe przetwory oraz nasuszyć kwiatów czy uzyskać korę czarnego bzu.

Jeśli chodzi o zbiór to kwiaty należy zbierać w drugiej połowie maja i w czerwcu, owoce we wrześniu. Kwiaty można suszyć na słońcu, owoce zaleca się suszyć w suszarniach lub w piekarniku.

Działanie jakie ma czarny bez to przede wszystkim :
kwiaty - moczopędne, napotne, tonizujące naczynia
owoce - czyszczące krew, napotne, przeciwbólowe, rozwalniające

Zastosowanie :
- choroby przeziębieniowe z gorączką i suchym kaszlem
- zapalenie gardła i migdałków
- choroby nerek ze zmniejszoną ilością moczu, zwłaszcza u dzieci i osób w wieku podeszłym
- nadmierna łamliwość naczyń włosowatych i skłonność do obrzęków
- bóle kręgosłupa, nerwobóle, rwa kulszowa, bóle korzeniowe
- migrena
- trądzik młodzieńczy i inne choroby skóry
- zaparcia

Sposoby wykorzystania kwiatów i owoców:
- napar robimy w taki sposób, że 1 łyżkę suszonych kwiatów zalewa się szklanką wrzątku odstawia się w naczyniu pod przykryciem na 15 minut.
Po przestudzeniu i przecedzeniu pije w razie przeziębień i trudności z oddawaniem moczu.
- odwar robimy przez podgrzewanie jednej łyżki kwiatów w szklance wody i doprowadzenie do wrzenia. Gotuje się 2-3 minuty a po przecedzeniu wykorzystuje jako napar lub do inhalacji w zapaleniach zatok obocznych nosa, w zapaleniach oskrzeli lub do płukania w przypadkach zapaleń gardła lub anginy.
- napary i odwary z owoców przygotowuje się podobnie jak z kwiatów. Wykorzystanie podobnie do picia lub inhalacji. Owoce, które pozostają przy sporządzeniu odwaru można użyć na okłady w przypadkach nerwobólów. W tym celu należy zawinąć je w czystą lnianą szmatkę lub w bandaż i przyłożyć na obolałe miejsca, następnie przykryć ceratka lub torebką foliową.

Zagęszczony odwar można uzyskać przez gotowanie 3-4 łyżek suszonych owoców w szklance wody. Po 10-15 minutach przecedzić i pić w przypadkach nerwobólów i migreny w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Z owoców czarnego bzu można przygotować powidła, soki lub galaretki.


Polecamy: czarny bez zamiast aspiryny >>>