Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego?

Pomylić kanię z muchomorem to jak wydać na siebie wyrok śmierci. Jak zatem odróżnić ten pyszny grzyb kapeluszowy od trującego, śmiertelnie groźnego muchomora?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego?
Wybierając się na grzyby powinniśmy zachować niezwykłą ostrożność. Jest wiele rodzajów grzybów, które są łudząco podobne do tych, które znamy. Niestety - są trujące. Jedną z par podobnych grzybów są czubajka kania i muchomor sromotnikowy. Ten drugi jest niesamowicie trujący, już dawka 30 g jest śmiertelna i tylko przeszczep wątroby może ocalić nam życie, dlatego nie wolno go próbować, aby rozpoznać go za pomocą smaku (a smak jest łagodny, słodkawy, lekko orzechowy).

Najważniejszą zasadą jest nie zbieranie kani nierozwiniętych, ponieważ jest łudząco podobna do muchomora i nawet wytrawnym grzybiarzom może zdarzyć się pomyłka.

Pozostałe różnice:

1. Dojrzała kania ma kapelusz pokryty przyrośniętymi, odstającymi łuskami, a muchomor jest niemal gładki.
2. Pierścień pod kapeluszem kani można przesuwać po trzonie, jest wełniasty, a pierścienia u muchomora nie można przesunąć, jest strzępiasty.
3. Trzon kani ma podstawę bulwiastą i zgrubiałą, nie ma pochewki, muchomor ma pochewkę.
4. Muchomor ma zapach słodkawy, przypominający sztuczny miód. Trujący składnik zawarty w muchomorze sromotnikowym - amanityna - nie rozkłada się podczas jakiejkolwiek obróbki (gotowanie, smażenie, suszenie, itp.), dlatego nie da się z niego przyrządzić jadalnej potrawy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni jakie grzyby napotkaliśmy, zawsze należy sprawę rozstrzygać na korzyść muchomora - nie ryzykujmy własnym życiem, a także życiem naszych bliskich. Brak 100% pewności powinien nas skłonić do pozostawienia grzyba tam gdzie rośnie.