Jakich produktów nie wolno łączyć z antybiotykami?

Antybiotyki to silne leki, których zażywanie dla wielu osób jest ostatecznością. Czasem jednak to konieczność, żeby poradzić sobie z chorobą. Co jeść a czego nie, żeby lek był skuteczny i dobrze się wchłaniał?

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jakich produktów nie wolno łączyć z antybiotykami?
fot. Fotolia
Przepisując antybiotyk lekarz z pewnością zaleci Ci regularne przyjmowanie leku w wyznaczonych dawkach o stałych godzinach. Prawdopodobnie poradzi Ci także zażywanie jakiś probiotyków, które pomogą zadbać o właściwą florę bakteryjną w organizmie podczas silnej antybiotykoterapii. Lekarze jednak najczęściej nie wspominają o przestrzeganiu odpowiedniej diety. Tymczasem jest to bardzo ważny czynnik pomagający w odpowiedni sposób przyswoić lekarstwo.

Niektóre leki gorzej wchłaniają się w połączeniu z różnymi produktami spożywczymi albo mogą wywoływać problematyczne skutki uboczne. Warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami żywieniowymi, o których trzeba pamiętać podczas przyjmowania antybiotyków, aby były one w pełni skuteczne i przyniosły oczekiwany efekt.

Działanie lekarstw zakłócają przede wszystkim cytrusy i produkty bogate w wapń. Wapń osłabia wchłanialność antybiotyku nawet o połowę! Dlatego unikajmy popijania tabletek sokami owocowymi – zwłaszcza grejpfrutowymi lub pomarańczowymi - oraz przetworami mlecznymi, takimi jak kefiry, jogurty albo po prostu świeże mleko. Do połknięcia lekarstwa najlepsza będzie duża ilość (np. jedna szklanka) niegazowanej wody mineralnej.

Aby lek wchłonął się w całości owoce oraz produkty mleczne należy spożywać godzinę-dwie przed lub po zażyciu antybiotyku. To samo dotyczy jedzenia węglowodanów, np. zbóż oraz warzyw. Jeśli chcemy, aby przyjęta dawka antybiotyku zadziałała tak, jak powinna, unikajmy spożywania produktów zbożowych bezpośrednio przed przyjęciem lekarstwa. Nie należy także łączyć antybiotyków z alkoholem. Może to wywoływać kłopotliwe skutki uboczne, np. zawroty głowy, wymioty, ogólne złe samopoczucie.

Natomiast po zakończonej kuracji antybiotykiem warto jeść owoce, warzywa i nabiał w zdwojonej ilości. Po zażywaniu tak silnych leków organizm jest mocno osłabiony i potrzebuje pomocy przy uzupełnieniu niedoborów witamin oraz minerałów. Przede wszystkim trzeba dostarczyć mu dużo witaminy C wspomagającej odporność – znajdziemy ją m.in. w owocach cytrusowych, a także kiszonkach, np. w kapuście kiszonej i ogórkach. Należy również zadbać o zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej poprzez zażywanie (nawet jeszcze przez kilka dni po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku) specjalnych preparatów z probiotykami. Naturalnym źródłem zdrowych bakterii są przetwory mleczne, takie jak kefiry i jogurty.