Lekarstwa z podwórka?

  • 2

Sad, ogród czy łąka to prawdziwy skarbiec lekarstw. Niekiedy "zwykła" roślina może pomóc bardziej niż chemiczny składnik - wystarczy wiedzieć na jakie dolegliwości pomagają poszczególne zioła.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Lekarstwa z podwórka?
fot. Fotolia

Często w swoim życiu mamy do czynienia z dolegliwościami, z którymi nie dajemy sobie rady "na własną rękę" i udajemy się do lekarza po pomoc. W wielu przypadkach można tego kroku uniknąć stosując naturalne lekarstwa, które mają różnorakie zastosowanie. Przykładowo - chyba każdy wie, że melisa działa uspokajająco.

Takich przykładów w naturze jest zdecydowanie więcej. Korzystanie z darów natury jest zdrowe dla organizmu, ale jeśli objawy nie będą ustępowały po takiej kuracji, nie wolno rezygnować z wizyty u lekarza! W ogrodach, sadach czy łąkach znaleźć można wiele roślin o właściwościach leczniczych. Możemy do nich zaliczyć:

- czarny bez - dzięki zawartości beta-karotenu, witamin A, B czy C oraz minerałów: wapnia, fosforu czy magnezu idealnie nadaje się do walki z gorączką. Wystarczy zastosować herbatkę z czarnego bzu, czyli 1 łyżeczkę suszonych kwiatów zalać szklanką wrzącej wody. Ostudzić, przecedzić i dodać 1 łyżeczkę miodu.

- eukaliptus - olejek eukaliptusowy wymieszany z innymi ziołami idealnie nadaje się do powstrzymania bólu zatok. Należy wymieszać łyżkę tymianku i majeranku, zalać 1 litrem wrzącej wody i dodać 3 łyżeczki olejku eukaliptusowego. Tak powstałą miksturę należy wdychać wieczorami. W tym celu należy położyć głowę na misce z naparem i przykryć ręcznikiem. Wdychać opary przez ok. 10-15 minut.

- rukiew - świeże liście można stosować nie tylko jako herbatkę ziołową, ale także jako dodatek do pysznej sałatki. Herbatka ziołowa pomoże na parcie na pęcherz. W tym celu należy przygotować garstkę łodyg i liści rukwi i posiekać. Zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzyć, przecedzić i pić dwie szklanki dziennie przez ok. 2 tygodnie.

- mięta - idealna na pieczenie w przełyku, czyli zgagę. Należy przygotować po pół łyżeczki mięty, rumianku i melisy. Wymieszać i zalać szklanką wrzącej wody. Trzymać pod przykryciem. Należy pić po każdym posiłku.

- rzepik - witamina B, krzemionka, żelazo, to tylko niektóre wartości odżywcze, które posiada rzepik. Dzięki naparze z rzepiku poprawimy krążenie krwi i nawilżymy śluzówkę. 2 łyżki ziół zalewamy szklanką wody i gotujemy przez ok. 5 minut. Następnie należy miksturę ostudzić i płukać nią gardło.

To tylko niektóre cenne zasoby, które posiadają nasze zioła.