Czego nie wiemy o kurzych jajach?

Oto kilka zaskakujących faktów na temat - wydawałoby się dobrze nam znanych - jajek.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Czego nie wiemy o kurzych jajach?
To, że jajka stanowią cenne źródło białka, jest powszechnie znane. Jednak o ich właściwościach fizycznych często nie zdajemy sobie sprawy lub w ogóle nie zwracamy uwagi na te rzeczy. Informacje nietypowe na temat jaj:

1. Wytrzymałość

Czy trzy jajka są w stanie udźwignąć 150 kg mężczyznę? Okazuje się, że tak. Jajka ustawiane pionowo, jak na przykład te zapakowane w sklepach, są bardzo wytrzymałe i odporne na zgniecenia. Właściwość ta wynika z faktu wysiadywania jaj przez kurę, jego konstrukcja nie pozwala na uszkodzenie aż do wyklucia się pisklęcia. Kiedy jajko przechylimy na bok, traci już tę wytrzymałość.

2. Jajko surowe czy ugotowane?

Które z nich będzie obracać się szybciej? Otóż jajka ugotowane obracają się całe, natomiast w surowych porusza się jedynie skorupka, a białko pozostaje nieruchome, by zapewnić bezpieczeństwo zarodkowi. Dlatego też jajko ugotowane obraca się szybciej, nic od środka nie hamuje jego ruchu.

3. A może jajko w occie?

Co stanie się z jajkiem zanurzonym w occie? Spróbujmy zaeksperymentować. Wrzucamy jajko do naczynia z octem na dłuższą chwilę. Po pewnym czasie skorupka jajka zaczyna mięknąć. Łatwo jest ją wtedy usunąć, pozostawiając jedynie cienką błonę. Jeśli tak przygotowane jajko zanurzymy we wrzątku, zacznie pęcznieć, rosnąć, natomiast wrzucenie go do osolonej wody poskutkuje zmniejszeniem, ponieważ woda znajdująca się w jajku zacznie wylatywać na zewnątrz.