Czekoladowe płytki ozdobne

  • 3

Smaczne czekoladowe kolorowe wspaniale nadają się do zdobień

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Czekoladowe płytki ozdobne
Składniki

-barwniki spożywcze do czekolady
-biała czekolada w dropsach
-brokat spożywczy

Przygotowujemy blaszkę smarujemy ją woda i układamy na niej folię najlepiej taka grubszą ja użyłam folii ogrodniczej. Zaczynamy od temperowania czekolady .Jest to proces polegający na stopniowym podgrzewaniu czekolady do temperatury ok. 45 stopni, czyli roztapianiu czekolady z postaci stałej do płynnej, a kiedy już ją uzyskamy, ochłodzeniu jej do ok. 27 stopni i ponownym podgrzaniu do temperatury ok. 32 stopni.

Robimy to w warunkach domowych w misce ustawionej na parze - używamy termometru kuchennego.Po rozpuszczeniu czekolady robimy próbę najlepiej na metalowym nożu Końcówkę noża zamaczamy w czekoladzie, strząsamy nadmiar i odkładamy na bok. Czekamy maksymalnie do 4-5 minut. Czekolada powinna zacząć się krystalizować i twardnieć.

Jeżeli po tym czasie jest nadal płynna i miękka i widać na niej smugi oznacza to że nie została prawidło zatemperowana :-(Odlewamy troszkę i dodajemy barwnik np czerwony . Pędzlem malujemy folię po wystygnięciu smarujemy według uznania drugą warstwę innym kolorem czekolady .Można tez posypać brokatem.

Kiedy warstwy stężeją nakładamy grubsza warstwę czekolady już białej -rozsmarowujemy szpachelką. Wstawiamy do lodówki, kiedy czekolada będzie twarda kroimy z niej dowolne wzory lub kwadraty - ozdabiamy torty, ciasta lub podajemy połamaną jako deser.