Producenci dodają biały cukier niemal do wszystkiego - jest bardzo słodki, tani i... niezdrowy. By odrobinę zdrowiej żyć, można (i warto!) postarać się ograniczyć biały cukier w codziennej diecie i wybrać zdrowsze zamienniki.
Nierafinowany cukier (trzcinowy i buraczany) - można go dostać w większych sklepach.
Stewia - jej liście są bardzo słodkie. Można kupić ją w postaci proszku, kryształków lub tabletek. Zawiera dużo witamin. Ma działanie bakteriobójcze.
Polecamy raport: Stewia jako substancja słodząca >>>
Syrop klonowy - jak sama nazwa wskazuje jest pozyskiwany z klonu. W konsystencji jest podobny do miodu lecz ma mniej kalorii. Najczęściej używany jako polewa do wszelkiego rodzaju placków.
Syrop z agawy - jest bardzo słodki, w konsystencji i kolorze podobny trochę do miodu. Zawiera szereg witamin, dodatkowo jest źródłem błonnika.
Syrop daktylowy - jest bardzo słodki, w kuchni ma różnorodne zastosowania (oprócz dodatku do słodzenia napojów, może być używany np. do deserów, polewania ciast, gofrów itp.)
W słodyczach i innych artykułach spożywczych (nawet w lekach!), czasem używa się syntetycznych i półsyntetycznych środków słodzących. Niestety mają one niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Spożywane w dużych ilościach mogą powodować kłopoty zdrowotne. Do grupy tych środków zalicza się m.in. aspartam, sacharynę, acesulfam, sorbitol, ksylitol. Warto więc zadbać o zdrowie i małymi krokami zmieniać nawyki żywieniowe. Biały cukier krzepi ale na krótką chwilę, powodując przy tym, np. próchnicę. Dlatego róbmy zakupy świadomie i dbajmy o zdrowie.