Stewia jako substancja słodząca

Poznaj słodką prawdę o stewii. Zobacz wywiad z ekspertami na temat tej rośliny.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Stewia jako substancja słodząca
Historia słodzików ze stewii

W 2008 r. wśród krajów, które zezwoliły na stosowanie ekstraktu z liści stewii w przemyśle spożywczym znalazły się Stany Zjednoczone. W tym samym roku wyciągi z liści stewii zostały umieszczone przez amerykańską organizację FDA (Food and Drug Administration) na liście GRAS (Generally Recognized as Safe – Powszechnie uznawane za bezpieczne). Obecność ekstraktu z liści stewii, jako dodatku do żywności  na tej liście, jest informacją, że panel niezależnych ekspertów uznał ją za bezpieczną dla ludzkiego zdrowia.

 

W Europie pionierem w stosowaniu słodzików z ekstraktu z liści stewii była Francja, która w 2009 roku zatwierdzała do użytku dodatek jednego z glikozydów stewiolowych – rebaudiozydu A. Kontynuacją działań na kontynencie europejskim była wydana przez EFSA (European Food Safety Authority) w 2010 roku pozytywna opinia o stewii. W tym samym czasie ustalono wartość ADI (Acceptable Daily Intake, tzw. dopuszczalne dziennie spożycie substancji przez człowieka) dla glikozydów stewiolowych na 4 mg na kilogram masy ciała na dobę. ADI informuje nas o tym, jaka ilość substancji, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy może być spożywana przez człowieka codziennie, przez całe życie, bez szkody dla zdrowia.
 

 

Zastosowanie środka słodzącego z liści stewii w Nestea Green Tea

We współpracy z firmą Cargill, The Coca-Cola Company opracowała pierwszy, bezkaloryczny środek słodzący pochodzący z naturalnego źródła. Nazwą firmową tego środka słodzącego, zastrzeżoną przez firmę Cargill, jest TruviaTM.
 

W procesie podobnym do fermentowania herbaty, wysuszone liście stewii są moczone w wodzie w celu wydzielenia słodkiej substancji występującej w liściach, które następnie suszy się. Gotowy składnik jest środkiem słodzącym o dużej czystości, którego można użyć z innymi środkami słodzącymi, takimi jak cukier i sok owocowy, aby otrzymać wyśmienicie smakujące napoje niskokaloryczne, bezkaloryczne czy o zmniejszonej zawartości kalorii tak jak Nestea Green Tea.
 

Obecnie w portfolio Nestea Green Tea produkowanej z wykorzystaniem środka słodzącego na bazie stewii dostępne są trzy warianty smakowe: cytrynowy, truskawkowo-aloesowy oraz brzoskwiniowy.
 

Nestea Green Tea produkowanej z wykorzystaniem ekstraktu z liści stewii, dzięki któremu zredukowaliśmy cukier o 30% względem innych herbat mrożonych dostępnych na rynku. 
 

 

Zobacz wywiad z ekspertami na temat stewii:

 

 

 

Stewia jako substancja słodząca

 

Podstawą zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i zgrabnej sylwetki jest połączenie zbilansowanej diety z aktywnością fizyczną. Produkty spożywane w ciągu dnia powinny być zróżnicowane pod względem wartości odżywczych a także kaloryczności. Z tego względu żywność o obniżonej wartości energetycznej zyskuje coraz większe znaczenie w zachowaniu dobrego stanu zdrowia. 

 

Odkąd w listopadzie 2011 r. glikozydy stewiolowe zostały dodane do listy substancji słodzących dozwolonych do stosowania w żywności w UE, po raz pierwszy mamy dostępną bezkaloryczną substancję o silnym potencjale słodzącym pochodzenia naturalnego. Ma to doniosłe, wręcz rewolucyjne znaczenie w produkcji żywności niskokalorycznej i zarazem w walce z nadwagą i otyłością.

 

W czystej postaci glikozydy stewiolowe są średnio ok. 300 razy słodsze od cukru. Stosowanie stewii w żywieniu pozwala na znaczne ograniczenie kaloryczności diety dzięki eliminacji znacznej części cukru przy zachowaniu słodkiego smaku żywności. Stewia jest obiecującą, bioodnawialną, naturalną, bezkaloryczną substancją słodzącą, która może być stosowana jako zamiennik cukru albo substytut sztucznych środków słodzących.

 

Ciekawą cechą glikozydów stewiolowych jest dość długie odczuwanie posmaku słodkiego, czyli utrzymywanie się w ustach smaku słodkiego przez długi czas od spożycia, znacznie dłużej i o znacznie większej intensywności niż w przypadku cukru, czy nawet aspartamu. Porównując czas i intensywność odczuwania w ustach posmaku słodkiego roztworów cukru, aspartamu i pochodzącego ze stewii rebaudiozydu A o stężeniach dających ten sam poziom słodyczy stwierdzono, że najbardziej intensywny posmak słodki utrzymujący się przez najdłuższy czas przez odczuwany jest w przypadku zastosowania rebaudiozydu A. Ta cecha sprawia, że glikozydy stewiolowe bardzo dobrze sprawdzają się, np. jako dodatek słodzący w napojach, bezkalorycznych gumach do żucia, pastylkach odświeżających oddech, czy paście do zębów i wszędzie tam, gdzie ważne jest jak najdłuższe odczuwanie przyjemnego smaku w ustach. 

 

Projektując optymalny dodatek glikozydów stewiolowych do produktu spożywczego uwzględnia się także dodatek innych substancji słodzących, w tym cukru, polioli, sztucznych substancji słodzących i innych, które w odpowiedniej z nimi proporcji pozwalają na otrzymanie najlepszego profilu smakowego słodzika i „słodzonego” produktu. W mieszaninie z innymi substancjami słodzącymi dodatkowo zmniejsza się wyczuwalność niepożądanych posmaków.

 

Wszystkie intensywne substancje słodzące stosowane są najczęściej do napojów bezalkoholowych. Glikozydy stewiolowe mogą być z powodzeniem stosowane w znacznie liczniejszym asortymencie żywności. Przetwory mleczne, zwłaszcza jogurty, lody i desery mleczne, słodycze bezcukrowe, dżemy, snacki, piwo i inne mogą być „słodzone” stewią. Jako słodzik stewia używana jest w różnej postaci: ekstraktów I koncentratów. Stosowana jest jako dodatek słodzący do żywności i napojów lub do produkcji słodzików stołowych w formie proszku i tabletek oraz płynu: roztworu skoncentrowanego ekstraktu glikozydów stewiolowych.

 

Podsumowując powyższe informacje należy stwierdzić, że stewia wydaje się idealna do zastępowania znacznej części cukru w produkcji szerokiego asortymentu napojów i żywności o obniżonej kaloryczności. Glikozydy stewiolowe są dość stabilne w procesach przetwórczych, co nie stwarza poważnych problemów ze spadkiem intensywności słodyczy w czasie przechowywania w warunkach normalnych.

 

Informacje pochodzą z raportu "Słodka prawda o stewii" opracowanego przy współpracy dr hab. Wojciecha Kolanowskiego - Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW oraz mgr inż. Magdaleny Jarzynki - Dietetyk, doradca żywieniowy, Poradnia Dietetyczna Dietosfera.

Cały raport "Słodka prawda o stewii" znajdziesz tutaj >>