Brokuły - dlaczego warto je jeść?

  • 3

Te zielone warzywa nie zostały jeszcze odpowiednio docenione w naszej kuchni. Czy wiesz, że brokuły mają właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne? Jak je przygotować, by nie zatracić tego, co w nich najcenniejsze? Zapraszamy do lektury!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Brokuły - dlaczego warto je jeść?
fot. Fotolia
Trochę teorii

Warzywo to pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Jest to odmiana kapusty warzywnej, która należy do rodziny kapustowatych. Przypuszcza się, że pierwotnie pochodzi on z Cypru. Warzywo to było znane już w starożytności. Uprawiali go Starożytni Grecy i Rzymianie.

Brokuły są rośliną uprawną, nie występują naturalnie. Największe uprawy brokułów znajdują się w Anglii, Hiszpanii, Francji, Polsce i we Włoszech. Do naszego kraju warzywo to zostało sprowadzone przez królową Bonę. Było to w XVI wieku.

Brokuł dla kulturysty

Dzięki swoim nieprzecenionym właściwościom brokuły bardzo często bywają podstawą diety sportowców, a w szczególności kulturystów. Dlaczego? Ponieważ dzięki zawartości witaminy C wzmacniają stawy oraz pomagają w budowaniu masy mięśniowej - wiadomo, że dla kulturystów to sprawa priorytetowa. To jednak nie koniec zdrowotnych właściwości tego warzywa.

brokuły
Zdjęcie: Fotolia

Właściwości i wartości odżywcze brokułów

Warzywa te są szczególnie cenne dla naszego zdrowia. Chronią organizm przed różnymi chorobami, m. in. anemią czy wrzodami żołądka. Brokuły uważa się za jedne z najzdrowszych warzyw. Zawierają duże ilości silnego przeciwutleniacza o nazwie: sulforafan. Dzięki niemu warzywa te mają działanie przeciwnowotworowe.

Jak to działa? Wspomniany przeciwutleniacz pomaga w likwidowaniu tworzących się komórek nowotworowych i, co bardzo ważne, powstrzymuje powstanie mutacji DNA o podłożu nowotworowym. Brokuły chronią przed rakiem jelita grubego czy rakiem piersi. Jednak, aby móc cieszyć się zawartymi w tym warzywie składnikami należy odpowiednio je ugotować. Ale o tym za chwilę.

Naukowcy stwierdzili, że brokuły mogą pomóc osobom chorym na autyzm - tymczasowo łagodzą objawy tej choroby. Warzywa te są też polecane osobom, które chorują na nadciśnienie tętnicze. Jest to możliwe dzięki potasowi, którego w brokułach jest naprawdę bardzo dużo.

Pierwiastek ten powoduje, że naczynia krwionośne stają się bardziej drożne, a co za tym idzie krew może swobodnie przepływać. Potas pozwala też na usuwanie z naszego organizmu nadmiernych ilości soli, co także wiąże się z obniżeniem ciśnienia.

brokuły
Zdjęcie: Fotolia

Warzywa ta zawierają witaminę B2 i witaminę C oraz luteinę. Substancje te odpowiedzialne są za lepszy wzrok, z wiekiem ulega on pogorszeniu, ale dzięki tym składnikom mamy szansę "zabezpieczyć się" przed wadami związanymi i chorobą oczu.
 
Brokuły są niskokaloryczne, więc spokojnie możesz je stosować podczas diety. Dzięki błonnikowi odczuwamy sytość. Warzywo to posiada również niski indeks glikemiczny, zaledwie 15. Zaleca się zatem spożywanie tego warzywa cukrzykom.

Jak odpowiednio przyrządzać brokuły?

Jeżeli długo gotujemy brokuły (wsadzamy do zimnej wody, aż zacznie się gotować) możemy być pewni, że właściwości zdrowotne, które to warzywo zawierało, już ich nie ma. Mirozynaza, która powoduje, że brokuły działają prozdrowotnie, ginie podczas gotowania ich w ten sposób.

Jak zatem je przygotować? Można je sparzyć. Po drugie bardzo popularne jest gotowanie na parze. Oczywiście, najlepiej zjeść je surowe. Brokuły idealnie komponują się z jajkiem, groszkiem i sosem czosnkowym. Pyszne!

Skorzystaj z naszych pomysłów na przyrządzenie brokułów!

Karita poleca naleśniki z brokułami. Będą smakowały każdemu. Są łatwe w przygotowaniu i wyglądają naprawdę apetycznie. Zachęcamy do wypróbowania tego innowacyjnego przepisu!

A może macie ochotę na sałatkę z fasolka szparagową i brokułami? Sałatkę poleca Triss. Dla tych, którzy chcą przyrządzić wersję light polecamy zrezygnować z sosu czosnkowego.

                           Wiosenna zapiekanka z brokułami

Ajo poleca przepis na brokuły w beszamelu zapiekane z serem. Trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę wyśmienicie. Danie to zapewne będzie smakowało wszystkim domownikom.

A może zapiekanka z brokułami? Polecamy prosto z przepisu Babci Halinki. Na tę zapiekankę składa się makaron, podsmażone pieczarki oraz chrupiące brokuły pod pierzyną żółtego sera i śmietany.

IrenaM przygotowała brokuły zapiekane z mozzarellą. To szybkie i smaczne danie. Przepis jest bardzo prosty. Możesz podać tę zapiekankę na obiad. Pozytywnie zaskoczysz domowników!

A czy Wy lubicie brokuły? Może macie jakieś sprawdzone przepisy? Czekamy na Wasze propozycje!


Odkryj znakomity przepis na brokuły zapiekane z ziemniakami >>>