Tak, tak i jeszcze raz tak. Kalafior surowy nadaje się idealnie do jedzenia, zawiera dużo witamin i cennych składników odżywczych.
Może być stosowany w surowej postaci do wzbogacenia sałatek, ale również jako zdrowa, niskokaloryczna i sycąca przekąska pomiędzy posiłkami. Należy tylko pamiętać aby umyć go przed zjedzeniem.
Ogólnie o kalafiorze
Kalafior jest odmianą kapusty warzywnej. To warzywo jednoroczne, które należy do tak zwanych roślin kapustowatych. Prawdopodobnie jest to mutant kapusty głowiastej albo znanego wszystkim dobrze brokułu. Kalafior się wyłącznie uprawia, ponieważ nie występuje on na tak zwanych naturalnych stanowiskach.
W Polsce kalafior zaczął być uprawiany na przełomie XVI oraz XVII wieku. Wedle informacji kalafior został sprowadzony do Polski przez Bonę Sforzę.
Jak należy uprawiać kalafior?
Najlepsze miejsca to miejsca nasłonecznione. Aby uprawiać tę roślinę potrzebna jest gleba, która jest bogata w próchnicę oraz związki mineralne, przede wszystkim niezbędny jest wapń. Kalafiora nie można sadzić na piaszczystych glebach. Kalafior ma płytki system korzeniowy, dlatego najlepiej jest uprawiać go w ziemi, która zatrzymuje wilgoć. Kalafior ma także bardzo duże wymagania pokarmowe. Dlatego należy zasilać glebę rok przed tym, jak będziemy uprawiać kalafior, kompostem lub obornikiem. Kalafiora, w zależności od tego, z jakiej jest odmiany, przesadza się go do skrzynek. Robi się tak w marcu lub nawet w czerwcu. Sadzonki kalafiora sadzi się w odstępie co 40 cm.
Zarówno kalafiory, jak i podobne do nich brokuły zawierają bardzo cenne związki roślinne, które mają bardzo dobry wpływ na człowieka. Chronią przed chorobami oraz nas odmładzają. Poza tym, co jest bardzo istotne, są roślinami niskokalorycznymi. Zawierają w sobie mnóstwo minerałów oraz witamin.
Trzeba pamiętać o tym, że kalafiory i brokuły, jeżeli są gotowane w nieodpowiedni sposób, mogą stracić swój smak oraz część wartości odżywczych.
Kalafiory i brokuły zawierają w sobie składniki, które zapobiegają nowotworom. Rośliny te mają też takie właściwości, które uniemożliwiają rozwijanie się komórkom nowotworowym, które już istnieją. Kalafior zawiera w sobie substancje, które utrudniają tym komórkom rozmnażanie się, przerzuty czy tworzenie naczyń krwionośnych, dzięki którym możliwy jest dalszy rozwój komórek nowotworowych. Wszystko to jest możliwe dzięki substancji, która nazywa się sulforafan. Działa ona podobnie do chemioterapii, nie można oczywiście stwierdzić, że jedzenie brokuł i kalafiora może wyleczyć z raka. Jednak na pewno wspomaga to nasz organizm w walce z tym nowotworem.
Warto także pamiętać, że sulforafan spożywany w kapsułkach, jako suplement diety jest przez organizm ludzki dużo gorzej przyswajalny niż ten, który zawarty jest naturalnie w warzywach. Należy jeść dużo warzyw, które właśnie ten drogocenny dla zdrowia ludzkiego składnik zawierają. Oczywiście, najlepiej, jakbyśmy spożywali warzywa codziennie, ale wiadomo, że nie jest to wcale takie łatwe. Dlatego kilka razy w tygodniu jest dobrym wynikiem.
Jeżeli kalafior i brokuły gotuje się długo, wszystko to, co jest cenne, znika. Stracimy substancję, która działa przeciwnowotworowo, natomiast reszta składników odżywczych zostanie w wodzie, która nadawać się będzie już tylko do wylania.
Najlepszy sposób przygotowania kalafiora i brokułów? Najprościej odciąć je i oddzielić od niejdalnej części. Następnie moczyć przez 2 lub 3 minuty w zimnej wodzie, która powinna być zakwaszona sokiem z cytryny. Wtedy gotowanie kalafiora będzie znacznie krótsze. Brokuły z kolei najlepiej jest ugotować na parze. Wtedy są zielone i jędrne. I, oczywiście, pełne są witamin i wszelkich mineralnych składników, która dla naszego zdrowia są bardzo wartościowe.
Kalafior to warzywo, które niszczy komórki odpowiedzialne za proces starzenia się. Oznacza to, że są swoistego rodzaju eliksirem młodości. Kalafior zawiera poza tym wiele minerałów, takich, jak: fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, wapń.
Niewątpliwie należy kalafiora jeść bardzo dużo, kiedy tylko jest to możliwe.