Czy wiesz co jesz - jak czytać etykiety?

Często nie wiemy co tak właściwe spożywamy. Informacje na produkcie mówią niewiele. Jak to zmienić?

         
ocena: 3/5 głosów: 1
Czy wiesz co jesz - jak czytać etykiety?
Co powinno być na etykietach?

Zagadnienie etykiet informacyjnych na produktach – to  główny temat  seminarium, które odbyło się w Łodzi. Wzięło w nim udział ponad dwieście osób związanych z przemysłem spożywczym. Dyskutowali o tym, że na każdym produkcie powinny znajdować się oświadczenia zdrowotne,  informujące o związku żywności ze zdrowiem lub jej wpływie na fizjologię organizmu.  Dzięki temu każdy klient może wybrać produkt idealny dla siebie.  Wiadomo, że źle dobrany produkt może przynieść więcej szkody niż pożytku. Na przykład: jeśli produkt zawierający dużą ilość wapnia trafi do osoby cierpiącej na kamicę nerkową może jej zaszkodzić.  Oświadczenia zdrowotne powinny być weryfikowane przez odpowiednie instytucje, tak aby zawartość etykiet była zgodna z prawdą.

Czym jest oświadczenie zdrowotne?

To każde oświadczenie, które stwierdza albo daje do zrozumienia, że istnieje związek między żywnością a zdrowiem. Na stosowanie oświadczeń zezwala Komisja Europejska , po ich ocenie naukowej.  Z kolei Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeprowadza ujednoliconą ocenę. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nam nie wmówi, że dany produkt jest lepszy niż w rzeczywistości czy ma korzystniejszy wpływ na nasze zdrowie.

Jak ochronić klienta?


Producenci produktów, zwłaszcza suplementów diety wmawiają nam, że dany produkt zawiera niezbędne witaminy i minerały, które poprawią naszą witalność.  Nie oszukujmy się, żaden suplement nie ma takiego wpływu na nasze zdrowie jak zróznicowana dieta. Dlatego dobrze jest spożywać produkty wysokiej jakości. Polska może poszczycić się dobrym nadzorem nad żywnością, dzięki któremu wycofywane są  produkty, nie spełniające oczekiwań konsumentów.