Dąb jako roślina lecznicza

  • 1

Czy wiecie, że dąb jest rośliną leczniczą? Aby skorzystać ze zdrowotnych właściwości wystarczy kora tego drzewa. Warto wiedzieć na co pomaga i jak ją stosować.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Dąb jako roślina lecznicza
fot. Fotolia

W celach leczniczych wykorzystuje się korę dębu, która zbiera się z pni i gałęzi młodych drzew. Są one zazwyczaj pozyskiwane podczas zabiegów pielęgnacyjnych, aby nie niszczyć całych drzew.

Suszy się je potem w warunkach naturalnych lub w specjalnych suszarniach w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Niektórzy korę suszą po prostu na słońcu. Grubość kory nie powinna przekraczać 5 milimetrów.

Kora dębu ma działanie:
- przeciwbiegunkowe
- ściągające
- dezynfekujące
- przeciwkrwotoczne

Stosuje się ją przy takich schorzeniach i dolegliwościach jak :
- biegunki i zatrucia pokarmowe
- nieżyty żołądka i jelit
- drobne krwawienia z przewodu pokarmowego
- stany zapalne dróg moczowych
- nadmierne krwawienie miesiączkowe
- nadmierne pocenie się nóg
- zapalenie skory
- odmrożenia
- oparzenia
- zapalenia gardła, angina
- zapalenie dziąseł

Z kory możemy zrobić odwar, który pomoże nam utrzymać zdrowie lub pomóc w wyżej opisanych dolegliwościach. Przygotowuje się go w ten sposób:1 łyżkę suszonej kory dębowej należy zalać 1 szklanką wody i gotować przez 10 minut. Po ostygnięciu i przecedzeniu pić w 2-3 porcjach.

Przygotowany odwar można lekko rozcieńczyć i stosować go do przemywania chorobowo zmienionej skóry, oparzeń lub odmrożeń.

Przy nadmiernej potliwości dobrze jest stosować kąpiele w odwarze z kory przygotowanej w proporcji 5 łyżek kory na 2-3 litry wody i po uprzednim gotowaniu przez 10 minut. Taka ilość odwaru starczy na 1/2 wody w wannie.

Jeśli mamy dostęp do dębu czystego od zanieczyszczeń warto jest nazbierać kory z młodych gałązek nie robiąc szkody dla drzewa i samemu ususzyć korę nawet w suszarce do warzyw, gdyż ułatwi nam to pracę i pozwoli przygotowywać zdrowy i leczniczy odwar.
Po co kupować często drogie specyfiki w aptekach, jak można pomóc sobie w naturalny sposób.