Pędy sosny – co i jak z nich zrobić?

  • 2

Młode pędy sosny pojawiają się na początku maja. Jeszcze zdążymy nazbierać pędów sosnowych i zrobić z nich na przykład syrop czy pierwszą w tym roku nalewkę!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Pędy sosny – co i jak z nich zrobić?

W przypadku pędów sosny niekwestionowanym autorytetem na gotujmy jest Pyza, która pisze:
https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/05/05/imgRjPzVh.jpg
„Pędy zbiera się wiosną, mniej więcej na początku maja gdy mają po kilka do kilkunastu centymetrów długości. Takie ponad 20 cm właściwie już się nie nadają - rosną już na nich małe igiełki i są mało soczyste. Nie wolno zrywać pędów ze wszystkich gałęzi a nawet wszystkich z jednej - pamiętajmy, że drzewo ma rosnąć dalej i nie możemy go zniszczyć. Nie dopuszczalne jest także łamanie gałęzi w celu pozyskania pędów - lepiej poszukać mniejszych drzewek. Nie wiem jak takie zbieranie wygląda z punktu prawa, ale leśnicy na pewno go nie pochwalają.„

Przeczytajcie całość przepisu na syrop z pędów sosnowych >>>

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/05/05/imgkEwUEu.jpg

Kiedy już mamy syrop możemy z niego zrobić na przykład nalewkę - Sosnówka - nalewka na pędach (również autorstwa Pyzy). Inny przepis na nalewkę podała Rossie - nalewka z pędów sosny.

Katarzyna J. zrobiła swój syrop na kaszel, swoich sił spróbowała także mycha - oto jej przepis Syrop z młodych pędów sosny.

 Sosnówka - nalewka na pędach - świeżo zlana nalewka jest mętna ale po jakimś czasie nieco się sklaruje Sosnowy syrop na kaszel - Domowy syrop z pędów sosny, doskonały na kaszel i przeziębienie. Nalewka z pędów sosny - Początkowa faza produkcji syropu - maceracja w cukrze :)

Więcej przepisów z pędami sosny znajdziecie tutaj >>>