Domowe pyszności: kisiel, budyń, galaretka

Sklepowe półki pełne są gotowych produktów, dzięki którym zaoszczędzimy czas. Nie warto jednak oszczędzać na zdrowiu, dlatego też proponuję najpopularniejsze torebkowe słodkości przygotować samemu. Jak to zrobić? Przeczytajcie!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Domowe pyszności: kisiel, budyń, galaretka
fot. Fotolia

Zamiast kupować niezdrowe "gotowce", polecam przygotowywać te popularne desery w domu - wbrew pozorom nie zajmuje to dużo czasu, a jest znacznie zdrowsze - bez żadnych dodatków, sztucznych barwników i aromatów. Budynie możemy podawać z domowymi konfiturami lub drobnymi owocami. Galaretki będą pięknie prezentować się, jeśli wlejemy je do wydrążonych połówek pomarańczy i przed podaniem pokroimy w ósemki. Z kolei domowy kisiel z własnych owoców nie ma sobie równych!

1. Kisiel. Zaczynam od zrobienia kompotu owocowego. Latem zamrażam owoce (czarne porzeczki, maliny, wiśnie, truskawki) by potem robić z nich różne smakołyki. Do kompotu dodaję mniej wody, tak by był mocniejszy w smaku. Dosładzam go cukrem trzcinowym. Kiedy się zagotuje, przelewam go przez sitko (jeśli ktoś lubi kisiel z kawałkami owoców, może pominąć ten krok). Kompot ponownie przelewam do garnka i zagęszczam mąką ziemniaczaną. Zwykle używam około 1-1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej na szklankę kompotu. Mieszam aż zgęstnieje i przelewam do salaterek.

2. Galaretka. Kiedy mamy ochotę na galaretkę to robię taki mocny kompot jak wyżej, lub wyciskam sok, np. z pomarańczy. Skórki pomarańczy zachowuję, bo potem do takich połówek pomarańczy przelewam galaretki. Żelatynę rozpuszczam w odrobinie gorącej wody; kiedy całkowicie się rozpuści, dodaję do soku. Wstawiam do lodówki, by lekko stężała. Wtedy przelewam do "miseczek" z pomarańczy i odstawiam do całkowitego stężenia. Średnio używam 10-12g żelatyny na 1/2 l soku.

3. Budyń. By przygotować domowy budyń, gotuję w rondelku 1,5 szklanki mleka. Do miseczki wlewam 1/2 szklanki mleka, dodaję łyżkę cukru (można także dodać cukier waniliowy do smaku), łyżkę mąki ziemniaczanej i dwa żółtka. Dokładnie wszystko mieszam i wlewam do gotującego się mleka. Mieszam by nie było grudek. By zrobić czekoladowy budyń do tej mleczno-jajecznej masy należy dodać trochę kakao. Można zrobić także wersję dla alergików na nabiał i zamiast na mleku ugotować budyń na wodzie.

Mam nadzieję, że przydadzą się Wam moje wskazówki!