Mniszek lekarski i jego właściwości

Każdy z nas zna mniszek lekarski. Często mamy z nim problem np. jak rozsieje się na naszych trawnikach, które pielęgnujemy. Ale, czy wiecie, że posiada on cenne właściwości zdrowotne ?

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Mniszek lekarski i jego właściwości

Mniszek lekarski to roślina dziko rosnąca dosłownie wszędzie. A to na łąkach, w naszych ogrodach, w lasach, czy na polach. Kiedy nadchodzi jego pora kwitnienia, wszędzie można natknąć się na piękne, żółte dywany z mniszka.
Ale na szczęście na kojarzy nam się tylko źle. Jest on bowiem zdrowym zielem, mającym dobry wpływ na wiele schorzeń. Od wielu lat bardzo modny jest syrop z mniszka lekarskiego. 

W leczeniu wykorzystuje się różne części tej rośliny: od korzeni poczynając, poprzez ziele, aż do kwiatów.
Korzenie mniszka wykopuje się jesienią. Po oczyszczeniu płucze i suszy w miejscach ocienionych, ale przewiewnych. Ziele mniszka zbiera się wczesną wiosną. Kwiaty, a właściwie całe kwiatowe koszyczki, na początku kwitnienia. Bardzo ważne jest, aby zbierać je tylko z miejsc czystych od spalin i innych zanieczyszczeń. Najlepiej na łąkach lub innych miejscach z dala od ulic, czy zakładów przemysłowych i innych miejsc wytwarzających niezdrowe substancje.

Mniszek lekarski ma działanie :
- goryczowe
- żółciopędne
- czyszczące krew
- pobudzające przemianę materii
- przeciwcukrzycowe
- moczopędne
- żołądkowe

Jego zastosowanie to :
- schorzenia wątroby ze zmniejszonym wytwarzaniem żółci
- choroby dróg żółciowych z upośledzoną czynnością ruchową tych dróg i utrudnieniem przepływu żółci
- wzdęcia brzucha i kolki
- brak łaknienia
- choroby nerek z upośledzonym wytwarzaniem moczu
- kamica moczowa
- cukrzyca
- zaburzenia przemiany materii
- otyłość

Z mniszka lekarskiego możemy zrobić (jak wspomniałam) syrop, odwar lub sok. Ale także można dodać jego liście do sałatek, czy farszów na pierogi, ale do sałatek lub farszów zbierać należy tylko młode liście, wczesną wiosną.
Sok ze świeżych korzeni wykonamy po wykopaniu i oczyszczeniu ich. Korzenie należy rozdrobnić na tarce lub w sokowirówce. Uzyskany sok trzeba pić po jednej łyżeczce rozrobionej w kieliszku wody, 2-3 razy dziennie. Jeśli sok chcemy przechować trochę dłużej, należy go zakonserwować przez dodanie spirytusu w równej proporcji co soku.
Odwar uzyskamy przez zalanie 1 łyżki suszonych korzeni szklanką wody i gotowanie przez 5-10 minut. Po ostudzeniu i przecedzeniu pić w 2-3 porcjach pół godziny przed posiłkiem.



Więcej ciekawostek o mniszku lekarskim znajdziesz TUTAJ!>>>