Dzień kobiet w Warszawie

Galeria HOarT i Jazzownia Liberalna zapraszają 8 marca 2009 o godz. 18.00 na specjalne spotkanie z cyklu „Niedzielne wieczory ze sztuką w Jazzowni Liberalnej”.

         
ocena: 3/5 głosów: 1
Dzień kobiet w Warszawie
„Artystki o kobietach”
8 marca 2009, godz. 18:00
Jazzownia Liberalna, Warszawa, Rynek Starego Miasta, ul. Jezuicka 1/3


Galeria HOarT i Jazzownia Liberalna zapraszają 8 marca 2009 o godz. 18.00
na specjalne spotkanie z cyklu „Niedzielne wieczory ze sztuką w Jazzowni Liberalnej”.

18.00 pokaz filmu-wideo Marzeny Turek-Gaś „Feeling Colour”

„Feeling Colours” jest zapisem artystycznej akcji, podczas której artystka i modelka stapiają się w jedno, a sproszkowana farba (p)okrywa ją, malując barwy obraz. Obserwujemy grę toczącą się pomiędzy trwałością i nietrwałością śladu, a równocześnie piękna oraz zmysłowości kobiecego ciała.

18.20 slide-show fotografii Ewy Aksienionek „Dziewczyńskie bajki na dobranoc”

Artystka stworzyła kilka serii fotograficznych inspirowanych baśniami, m.in. „Królową Śniegu”, „Roztańczone pantofelki”, „Bezręka dziewczynka”. O swoich inspiracjach opowiada:
„Kobieta pojawia się w moich fotografiach w różnych rolach, zależnie od bajki poprzez którą ją obserwuję - niewinna dziewczynka, wystraszona żona czy prawdziwa królowa. Fabuła, często zawiła i wieloznaczna analizuje status kobiety w świecie kiedyś i dziś. Niemożliwość wskazania czasu, w którym dzieje się bajka kieruje uwagę na zawsze aktualne przesłanie. Prezentowane cykle, to opowieści, które można traktować jako drogowskazy życiowe kobiety. Towarzyszy im przekonanie o wewnętrznej sile kobiety, którą łatwiej odkryć i zrozumieć, gdy się słucha baśni.”

18.40 spotkanie z książką „Dziewczyńskie bajki na dobranoc”
„Dziewczyńskie bajki na dobranoc” to zbiór opowieści, w których osiemnaście autorek m.in. Grażynka Plebanek, Agnieszka Drotkiewicz, Joanna M. Chmielewska, Edyta Szałek, Joanna Tomaszewska, zmierzyło się z symboliką starych opowieści, błyskotliwie je interpretując. Pisarki w literacki sposób przetworzyły baśniowe treści, pokazując iż warto, każdą znaną nam z dzieciństwa opowiastkę odczytywać po swojemu, szukając w niej podpowiedzi na ważne egzystencjalne pytania.

19.00 rozmowa z artystkami Ewą Aksienionek, Marzeną Turek-Gaś i Moniką Worszynowicz o „Obrazie kobiety w sztuce współczesnej”