Funkcje piekarników

  • 2

Współczesny piekarnik to jeden z najlepszych przyjaciół w naszej kuchni. Sprawi, że pieczenie będzie należało do ulubionych kulinarnych zajęć.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Funkcje piekarników

Piekarniki tradycyjne od nowoczesnych dzielą lata świetlne. Współcześnie produkowane mają funkcje, o których parę lat temu nikt nawet nie myślał. Warto zatem przypatrzyć się futurystycznym rozwiązaniom w tej dziedzinie gospodarstwa domowego.

Piec nowocześnie czy oszczędnie

Jeśli wciąż mamy do czynienia z modelem gazowym możemy się cieszyć tylko z tego faktu, że jest to rozwiązanie tańsze w eksploatacji. Suszenie grzybów, czy pomidorów w piekarniku gazowym z pewnością bardziej się opłaci.  I na tym właściwie zalety tych urządzeń się kończą. Piekarniki elektryczne zapewniają przede wszystkim pieczenie równomierne. Ciasto piecze się zarówno z góry, jak i z dołu i to równocześnie. Zapewnia to gwarancję, że ciasto upiecze się równo i z góry i z dołu.

Katalizator zapachów

Nowoczesne piekarniki to urządzenia wykonujące ciężką, pożyteczną pracę. Standardem staje się wyposażanie ich w katalizator zapachów, który pochłania zapachy powstające w procesie pieczenia. Ponadto dzięki funkcji schładzania oparów, nie poparzymy się wyjmując nasz wypiek.

Dbałość o oszczędność

Nowoczesność musi wiązać się z ekonomią. Kilkupoziomowe pieczenie sprawia, iż pobór energii można zmniejszyć nawet o 20%. Bardzo szybkie nagrzewanie oraz dystrybucja ciepła we wnętrzu komory pieczenia to klucze do płacenia niższych rachunków. Energooszczędność to obecnie jedna z głównych kart przetargowych producentów sprzętu AGD.

Czy to jeszcze są piekarniki?

Nowa logika w piekarnikach związana jest z odmienioną automatyką programowania. Funkcja Autopilot umożliwia upieczenie wszystkiego, na co mamy ochotę. Cały wysiłek polega na odpowiednim doborze temperatury pieczenia. Resztę wykonuje urządzenie. 

Szybkość i równomierność pieczenia gwarantuje opcja termoobieg 3D. Trójpoziomowe pieczenie to obecnie standard w niemal każdym piekarniku nowej generacji. Zatrzymywaniu wilgoci w komorze piekarnika sprzyja włączenie funkcji Hydrobaking. Mamy wówczas gwarancję, że potrawa piecze się równomiernie, z góry i z dołu. Piekarniki to coraz większa powierzchnia użytkowa. Dwie lub trzy komory pozwalają na równoczesne przygotowywanie kliku potraw.

Niektóre piekarniki posiadają system obsługi lightControl. Pozwala on na całkowicie intuicyjną obsługę. Niebieskie podświetlenie przycisków wskazuje aktywne funkcje. System automatycznego samooczyszczenia activeClean w wysokiej temperaturze zamienia wszelkie resztki w popiół, a ten bardzo łatwo daje się usunąć.

Standardowym rozwiązaniem staje się umieszczanie w piekarnikach kompaktowych paneli sterowania LCD. Zastosowanie polegające na stałym przyłączeniu wody pozwala kontrolować parę wodną. Temperaturę powietrza można dobrowolnie programować z wilgotnością.

Piekarniki są uzbrojone w termosondy – funkcje automatycznie wyłączające piekarniki po osiągnięciu wymaganej temperatury.

Ustawienie właściwej kombinacji temperatury i czasu pieczenia to standard. Nowoczesne piekarniki umożliwiają podgrzanie talerzy, na których będą serwowane dania. Dla osób spóźniających się do domu idealna będzie funkcja Stay Warm, która umożliwia pozostawienie potraw w odpowiedniej temperaturze do 2 godzin. 

W powszechnym wyposażeniu piekarników są specjalne kamienie do pieczenia chleba i pizzy. Piekarniki to także idealne maszyny do duszenia i smażenia.
Praktyczne i „designerskie”

Użytkownik poza wieloma fantastycznymi, ułatwiającymi życie funkcjami ma prawdziwą ucztę dla oczu. Współczesne piekarniki to nie tylko innowacje techniczne, lecz również eleganckie i nowoczesne wzornictwo. Połączenie szklanych lub aluminiowych drzwiczek z ergonomicznie wyprofilowanymi uchwytami ze stali nierdzewnej. Coraz częściej urządzenia są wykańczane tytanowo połyskującą emalią, która po włączeniu oświetlenia rozbłyskuje brylantowymi refleksami. Drzwiczki piekarników otwierają się teraz na boki, co znacznie zwiększa kuchenną przestrzeń.

Zastosowanie w piekarnikach najnowocześniejszych technologii pozwala na cieszenie się dobrą jakością nie tylko potraw, ale i samego sprzętu. Współczesny piekarnik nie jest tylko kuchennym pomocnikiem. To także wysokiej klasy mebel, który uświetni każdą, nawet najbardziej tradycyjną kuchnię.

Długoletnia inwestycja

Jedynym minusem współczesnych piekarników może być ich cena. Wielofunkcyjne egzemplarze z górnej półki to wydatek rzędu nawet 25 tysięcy złotych. Jednakże i osoby z mniej zasobnym portfelem znajdą coś dla siebie. Bo na dobrym piekarniku nie warto oszczędzać. Stosunek ceny do jakości jest przyzwoity, a zadowolenie z użytkowania bardzo duże.