Gigantyczna mozaika z kawy

Artystyczny projekt do którego wykorzystano aż 140 kg kawy!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Gigantyczna mozaika z kawy
Albański artysta Saimir Strati znany z ekstrawaganckich tworzyw swoich obrazów (stworzył dotąd obrazy z korków do wina, śrubek a nawet… paznokci ) sięgnął tym razem po materiał bardzo aromatyczny – ziarna kawy.  Aby dzieło mogło powstać, zużył  140 kg kawy. Jego niezwykły obraz przedstawia 5 osób z różnych konynentów, grających na charakterystycznych dla nich instrumentach. Japonka gra na japońskich bębnach taiko, Afrykańczyk również gra na bębnach, Amerykanin gra na gitarze country a Brazylijka tańczy w tradycyjnych karnawałowym stroju.  

Według twórcy tego dzieła, zestawienie tych postaci jest metaforyczne : „W moim obrazie chciałem zawrzeć wiadomość, że warto dzielić się miłością. Kubek kawy wypity wspólnie z kimś bliskim zbliży nas do siebie bardziej, niż niejedno ważne spotkanie na szczycie, z którego tak słyną zagraniczni liderzy państw”.

Ziarna kawy musiały być przygotowane w specjalny sposób, część ziaren została  przypalona na czarno, część na lekko złoty kolor, a część pozostawiono w barwach naturalnych. Mozaika Saimira Strati mierzy 25,1 m2 i została już zgłoszona do Księgi Rekordów Guinessa (za www.rekordyguinessa.pl).