Polska piwną potęgą

Branża piwowarska w Polsce to 3 mocarstwo w Europie.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Polska piwną potęgą
Tak wynika z raportu organizacji The Brewers of Europe i Ernst & Young „Wkład branży piwowarskiej do Europejskiej ekonomii”. Raport ten prześwietla przemysł piwowarski we wszystkich krajach Europy, co mówi na temat Polski?

Polska branża jest 3 producentem piwa w Europie pod względem ilości – po Hiszpanii i Niemczech, produkuje się u nas prawie 37 milionów hektolitrów piwa, a na głowę przeciętnego Polaka przypada trochę ponad 90 litrów bursztynowego trunku rocznie.

Importujemy jedynie niecały procent sprzedawanego w Polsce piwa, jest to w większości piwo belgijskie, które słynie z ciekawych smaków.

Miażdżąca większość, bo aż 85 procent spożywanego piwa to piwo sprzedawane w supermarketach, reszta czyli 15 procent przypada na puby i restauracje.

Autorzy raportu zauważają duże skoncentrowanie rynku piwowarskiego w Polsce - aż 85 procent produkcji jest w rękach 3 największych graczy. Nie bez echa przeszła też cena naszego piwa - według raportu jest ona proporcjonalnie wyższa niż u naszych sąsiadów.