Gorące sosy owocowo-warzywne

Bogata gama sosów daje olbrzymie możliwości do eksperymentów kulinarnych. Tym razem polecamy Wam gorące sosy na bazie warzyw lub owoców.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Gorące sosy owocowo-warzywne
Tego rodzaju sosy są szczególnie polecane osobom dbającym o linię lub odchudzającym się, ze względu na niższą zawartość kalorii, jak również wiele wartości odżywczych. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, które z pewnością odmienią wiele Waszych ulubionych potraw. 

Sos agrestowy

Wykonuje się go z zielonego agrestu z dodatkiem mąki, masła, śmietany, żółtko, soli i cukru. Polecany jest do dań z cielęciny i baraniny. 

Sos chrzanowy

Doskonale komponuje się z mięsem – pieczonym, gotowanym lub smażonym. Ten prosty w wykonaniu sos robi się z utartego chrzanu, gęstej śmietany, szklanki rosołu, soku z cytryny, mąki, żółtek jaj oraz soli i pieprzu.  

Sos koperkowy

Do jego przygotowania będziesz potrzebować posiekanego koperku, soli, odrobiny mąki, żółtka, mleka z dodatkiem soli. Sos ten warto stosować do gotowanych lub pieczonych ryb, cielęciny, drobiu.  

Sos śliwkowy z powideł

Stanowi doskonały dodatek do pieczonych mięs, jak chociażby wieprzowina, wołowina lub baranina. Do jego wykonania potrzebne będą: powidła śliwkowe, czerwone wytrawne wino, odrobina goździków i cynamonu, sos do pieczeni lub intensywny rosół, sól, pieprz. 

Sos warzywny z pieczarkami

Podaje się go z daniami mięsnymi oraz z makaronami. W jego skład wchodzą: pietruszka, marchewka, rosół lub wywar z warzyw, posiekana nać pietruszki, pieprz, sól, cebula, odrobina masła oraz czerwonego wina, pieczarki, liść laurowy, estragon.  

Sos szczawiowy

Wykonuje się go z wywaru warzyw, mąki śmietany, masła, szczawiu. Należy do niego dodać też pieprzu, soli, estragonu, kopru. Sos szczawiowy podajemy z gotowanymi jajkami lub mięsem.  

Sos ze szczypiorku

Podobnie, jak sos szczawiowy, stanowi doskonałe uzupełnienie mięs oraz jaj gotowanych w koszulkach. Do jego przygotowania będziesz potrzebować szczypiorku, śmietany, mąki, mleka, cytryny, cukru i soli.     

Sos z selerów

Wykonuje się go z ziemniaków, selera, masła, żółtka lub śmietany, soli i pieprzu. Można dodać także soku z cytryny. Polecany jest do gotowanego mięsa, drobiu, kotletów warzywnych.  

Sos z porów

Podaje się go z gotowanym mięsem. Wśród jego składników znajdują się pory, olej sojowy lub słonecznikowy, oliwa, pietruszka, jabłko, nać pietruszki, żółtka jaj, sok z cytryny.  

Sosy pomidorowe

Włosi stosują je m.in. do penne, spaghetti.

Oto kilka propozycji na przyrządzenie sosu na bazie pomidorów:
*pomidorowy ostry – do jego przygotowania potrzebować będziesz cebuli, koncentratu pomidorowego, selera, czosnku,oliwy, cukru, soli, pieprzu i ostrej sproszkowanej czerwonej papryki. Można podawać go również na zimno.
* Pomidorowy ze śmietaną – polecany jest do smażonychmięs. Składniki: cebula, seler, koncentrat pomidorowy, czosnek, koper,pietruszka, sól, pieprz, cukier, śmietana.
* Pomidorowy klasyczny – dodawaj go do przystawek, smażonych mięs. Przyrządzisz go z koncentratu pomidorowego, czosnku,oliwy, cebuli, soli, pieprzu, cukru, odrobiny rosołu. 

Sosy grzybowe i pieczarkowe

Dobrze komponują się z daniami mięsnymi, makaronami, kaszami, plackami. Oto wybrane propozycje:

sos pieczarkowy – polecany do dań rybnych i mięsnych. Skład: śmietana, sól, mąka, mleko, oliwa, cebula, pieczarki

grzybowy – idealny do dań mącznych, mięsnych oraz kasz i makaronów. Składniki: suszone grzyby, śmietana, nać pietruszki, sól, pieprz, masło, mąka, cebula.

grzybowy z dodatkiem sera – warto dodawać go do kasz, dań mącznych i mięsnych. Przygotujesz go z mąki, wywaru z warzyw, grzybów (polecane są borowiki lub maślaki), cebuli, ostrego żółtego sera, pieprzu, soli, masła, śmietany.