Grecki sposób na tańsze zakupy

Jak poradzić sobie z kryzysem? Grecy postawili na sprzedaż bezpośrednią.

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Grecki sposób na tańsze zakupy
Grecja dotknięta została kryzysem gospodarczym w bardzo bolesny sposób, rząd wymusił na obywatelach zaciśnięcie pasa, a sami Grecy gdzie tylko mogą szukają oszczędności.

Jednym ze sposób na oszczędność na który wpadli mieszkańcy Grecji są zakupy bezpośrednie u producentów, z pominięciem pośredników. I tak kilogram mąki u rolnika można kupić za 50 eurocentów, kiedy w sklepie kosztuje on 1, 20 euro. Taki sposób jest korzystny zarówno dla kupujących (z oczywistego powodu - kupują taniej), jak i dla producentów, którzy nie muszą czekać na wpłaty od pośredników, a pieniądze dostaję do ręki.

Akcja sprzedaży bezpośredniej, nazywana czasem „ziemniaczaną rewolucją” to odpowiedź na kryzys, ale także na duże marże narzucane przez pośredników – jeszcze miesiąc temu rolnicy sprzedawali pośrednikom ziemniaki poniżej kosztów produkcji (za 11 eurocentów, koszt produkcji to około 20 eurocentów), które w supermarketach sprzedawane były nawet za 70 eurocentów. Zorganizowane akcje sprzedaży bezpośredniej zmusiły pośredników do zmiany cen.

Ostatnio przyłączenie się do akcji zapowiedzieli już producenci oliwek i ryżu.