Grillowanie w piekarniku polega na umieszczeniu produktu pod źródłem ciepła. Zaletą grilla jest szybkość przygotowywania potraw i wykluczenie tłuszczu (małe, płaskie kawałki mięsa można nieco skropić tłuszczem, by nie wyschły, zwłaszcza, że umieszczamy je blisko grilla).
Mięso i ryby tak przyrządzane nie tracą wartości i nie wysychają, ponieważ wysoka temperatura (do 350°C) powoduje szybkie ścięcie białka. Mięso, drób i ryby zgrillowane są bardzo dobre, a ich przygotowanie mało pracochłonne.
Drób i duże kawałki mięsa można nadziać na obrotowy ruszt, można je też podzielić na mniejsze kawałki i piec na półce piekarnika, podobnie jak ryby czy kiełbaski.
Grill pozwala uzyskać dwa efekty - upieczenie i zapieczenie, dzięki czemu na powierzchni zapiekanek powstaje chrupiąca skórka, rozpuszcza się ser i karmelizuje cukier. Grill należy wstępnie podgrzać, przez co najmniej 3 min. Surowce przyprawia się przed, a soli po pieczeniu. Zapobiega to wyciekaniu z nich płynów.
Trzeba nauczyć się grillować w piekarniku w ten sposób, by mięso było smaczne, aromatyczne oraz by nie wyschło. Grillowanie potraw jest dużo zdrowsze niż ich pieczenie lub smażenie. Ważne jest, by ustawić odpowiedni czas oraz temperaturę, ponieważ mięso, szczególnie z piersi z kurczaka jest bardzo delikatne i może się zdarzyć chwila nieuwagi, podczas której mięso się nam przypiecze. Najczęściej dzieje się tak przy termoobiegu, ponieważ zapominamy wtedy, żeby zmniejszyć temperaturę. Ta, którą ustawiamy zazwyczaj, bez termoobiegu jest zwyczajnie za wysoka.
Mięso wołowe grillowane w piekarniku jest soczyste i bardzo smaczne. Jeżeli chcesz grillować wołowinę to pamiętaj, że najlepsze są steki, które mają grubość 2, 5 do 3 cm. Właśnie takie steki, które są grillowane, są tak naprawdę najlepsze i najsmaczniejsze.
W sezonie letnim bardziej popularne jest jednak grillowania na zewnątrz, na grillu z prawdziwego zdarzenia. Dania z takiego grilla są naprawdę bardzo dobre i smaczne, a przede wszystkim dużo zdrowsze niż pieczone. Należy tylko pamiętaj, aby mięso, które przeznaczone jest go grillowania umieszczać na aluminiowych tackach. Jest to bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku tłuszcz z mięsa spalany jest na grillu. Jego opary ze szkodliwymi substancjami wracają z powrotem i osadzają się na mięsie. Takie mięso jest wtedy dla nas bardzo szkodliwe.
Jak przyrządzić grillowane piersi z kurczaka?
Aby przyrządzić danie będziemy potrzebować jedną dużą podwójną pierś z kurczaka. Najpierw należy przygotować marynatę, w której to mięso zostanie na jakiś czas pozostawione. Na tę marynatę składa się czosnek, 4 ząbki przeciśnięte przez praskę. Należy go wymieszać z solą, pieprzem Cayenne (jest to bardzo ostra przyprawa, należy dodać jej wedle upodobania, najlepiej szczyptę), pół łyżeczki imbiru. Dodajemy także soku z cytryny - około 2 i pół łyżeczki oraz dwie łyżki oleju rzepakowego. I na koniec należy dodać również łyżkę tymianku i szczyptę ostrej papryki. Wszystko trzeba wymieszać, a następnie pozostawić na 45 minut, aby mięso się zamarynowało.
Kiedy mięso jest już zamarynowane układamy go na grillu w piekarniku. Ważne jest, aby wcześniej ustalić, czy pieczemy z termoobiegiem czy bez, ponieważ od tego zależy, jaką temperaturę i czas ustawimy. Jeżeli wybierzemy opcję termoobiegu z opcją grillowania, wtedy ustawiamy temperaturę na 175 stopni. Po 15 minutach należy przerzucić pierś na drugą stronę.
Najlepiej smakuje grillowana pierś podana z młodymi ziemniaczkami z koperkiem oraz pyszną surówką z kiszonej kapusty. To obiad, który na pewno ucieszy całą rodzinę i gości, których zaprosisz.
Jest dużo rodzajów obróbki cieplnej mięsa. Może to być gotowanie, pieczenie, smażenie, a także grillowanie. Jakie są atutu tego ostatniego sposobu?
Plusem grillowania jest na pewno brak dostępu tłuszczu. Ten zaś, który zawiera mięsa, zostaje po prostu wytopiony. Grilluje się zazwyczaj krótko, bez znaczenia czy to warzywa, owoce czy mięso. Dzięki temu pozostaje w tych produktach więcej składników odżywczych. Należy zapamiętać, żeby przed grillowaniem zamarynować potrawy.
jarek1626
Blendi