Idealny środek czyszczący? Soda!

  • 1

Ten biały proszek ma bardzo szerokie zastosowanie. Można jej używać na wiele sposobów, potrafi zdziałać cuda. Dowiedzcie się, do czego możecie ją stosować.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Idealny środek czyszczący? Soda!
fot. Fotolia

Soda oczyszczona jest bardzo skutecznym i tanim środkiem stosowanym w domach do czyszczenia. Można ją stosować na różne zabrudzenia i niejedną powierzchnię. Podpowiem wam kilka sprawdzonych sposobów na użycie tej białej substancji.

Soda idealnie poradzi sobie z plamami z oleju, zarówno jadalnego, jak i tego samochodowego. Aby usunąć plamy z oleju, należy posypać zabrudzoną powierzchnię sodą i poczekać, aż olej się w nią wchłonie. Następnie powinno się odkurzyć lub dokładnie zamieść i przetrzeć wilgotną ścierką posypane miejsce.

To także idealne rozwiązanie do wyczyszczenia mebli ogrodowych, na których może się osadzać bardzo wiele pyłków oraz pleśni. Należy sodą posypać np. stół ogrodowy, dokładnie wetrzeć ją wilgotną gąbką i bardzo starannie spłukać.

Jeżeli już mowa o ogrodzie, to na pewno niejednokrotnie spotkaliście się z tym, że w basenie Waszego dziecka osadza się pleśń. Uwaga! Można ją bardzo skutecznie usunąć! Należy rozpuścić sodę w wodzie i tak przygotowaną substancją dokładnie wyszorować wszystkie miejsca, a następnie starannie spłukać czystą wodą.

Tak przygotowaną sodą wytrzyj sprzęt, żeby go zdezynfekować i odświeżyć. Nada się też do czyszczenia sprzętu turystycznego i akcesoriów wędkarskich.

Soda bardzo dokładnie zneutralizuje również różne nieprzyjemne zapachy, nawet te z potu, które mogą się tworzyć w obuwiu, czy torbie sportowej. Należy wówczas do butów lub do torby nasypać cienką warstwę tego specyfiku i pozostawić na kilka godzin, a następnie bardzo dokładnie wytrzepać lub, w razie konieczności, przetrzeć ściereczką.

Jeżeli wybieracie się pod namioty i po rozłożeniu sprzętu, który zapewne długo leżakował, czujecie nieprzyjemny zapach, to warto odświeżyć jego wnętrze. Wystarczy, że po rozłożeniu namiotu wsypiecie do niego trochę sody. To gwarantuje, że wchłonie ona nieprzyjemny zapach, który sam na pewno się nie ulotni.

Soda oczyszczona również idealnie poradzi sobie z resztkami przypalonego jedzenia na ruszcie lub na grillu. Dokładnie oczyści go ze spalenizny i tłuszczu. Wystarczy rozpuścić sodę w ciepłej wodzie, a następnie na kilka godzin namoczyć w niej siatkę z grilla. Bez szorowania, tylko spłukując wodą, uzyskamy 100 % efekt czystości.

Warto również dodać odrobinę sody do wody, którą myjemy samochód. Wtedy będzie pięknie lśnił i stanie się bardziej odporny na zbieranie brudu.

Ja często dosypuję trochę sody do kosza na śmieci, wtedy nie czuć żadnego smrodu. Soda rewelacyjnie odświeża i neutralizuje nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach. Można nią posypać na przykład meble tapicerowane. Ważne, aby ich nie moczyć, bo mogą ulec odbarwieniu. Po jakimś czasie należy odkurzyć posypane miejsce.

Soda idealnie sprawdza się także w czyszczeniu lodówek i pralek, a dosypanie jej do prania firan zastąpi Wam najlepszej jakości wybielacze, które zapewne kosztują dość dużo.

Proszek ten może również usunąć brud z paneli lub podług. Wystarczy, że przy ich myciu dodacie trochę sody.

Srebro oraz armaturę łazienkową idealnie wyczyścimy przy użyciu pasty sporządzonej z sody.

Soda również idealnie nadaje się do namaczania ściereczek kuchennych i gąbek. Pozwoli na prawdziwe ich odświeżenie i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów i plam.

Odkryj, jak możesz wykorzystać sodę oczyszczoną dla pielęgnacji urody! >>>