Ile ryb jedzą Polacy?

Jak często na twoim stole ląduje ryba? Czy - podobnie jak większość Polaków - wybierasz mięso drobiowe oraz wieprzowe, a ryby jadasz raczej od święta? Dowiedz się, ile średnio zjadamy ryb i dlaczego powinniśmy poprawić ten wynik!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Ile ryb jedzą Polacy?
fot. Adobe

Ile ryb rocznie jedzą Polacy?


Jak wynika z najnowszych danych, roczne spożycie ryb i owoców morza w Polsce wynosi 12,48 kg na mieszkańca. W 2017 roku Polacy zjedli mniej ryb w porównaniu do poprzedniego, 2016 roku, kiedy przekraczało ono 13 kg na osobę. Chcąc wierzyć statystykom, daje to około 250 g tygodniowo. Niewiele, zwłaszcza w porównaniu do spożycia wieprzowiny - tej statystyczny Polak zjada około 40 kg rocznie.

Jak wypadamy na tle innych krajów Europy i świata? Można powiedzieć, że bardzo słabo - średnia globalna przekracza 20 kg, europejska - wynosi ok 23 kg. Najwięcej ryb i owoców morza spożywa się w Chinach - nawet 40 kg na osobę.

Ile ryb powinniśmy jeść?


Średnia europejska to całkiem niezły wynik - sięgajmy więc po ryby dzikie, unikajmy tych hodowlanych. Postarajmy się, by ryba pojawiała się na stole zdecydowanie częściej, 2 - 3 razy w tygodniu. To zdecydowanie lepszy wybór niż czerwone mięso!

Ryby zawierają wiele cennych dla zdrowia składników, przede wszystkim kwasy omega 3, wartościowe białko oraz pierwiastki takie jak wapń, fosfor i magnez.

Jeśli nie wiesz, jak możesz przyrządzić rybę, zajrzyj do działu: przepisy na rybę.


Dane na podstawie raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej "Rynek rolny - marzec 2018".