Najciekawsze fakty o kawie

Czy wiesz co ma wspólnego cappuccino i kaptur zakonnika? Dlaczego kawa była kiedyś uznawana za dzieło szatana? Co się lepiej sprzedaje - kawa czy ropa naftowa? Tak wiele pytań, a wszystkie odpowiedzi... poniżej.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Najciekawsze fakty o kawie
fot. Fotolia
Słowo „kawa” oznacza w dosłownym tłumaczeniu „siła podnosząca” i „usuwający zmęczenie”. Pochodzi z języka tureckiego i arabskiego, gdzie oryginalnie zapisuje się je „kahweh” lub „gawah”.

Z kolei słowo „cappuccino” nawiązuje do słowa „kapucyn”. Kolor kawy w tej odmianie przypomina kaptur, jaki noszą zakonnicy kapucyni.

Rajstopy z kawą? Dlaczego nie! Mówi się, że jeden z producentów bielizny wymyślił rajstopy z zawartością kofeiny, która ma pomagać w walce z cellulitem oraz wyszczuplać. Czekamy z niecierpliwością aż taki wynalazek trafi do sprzedaży.

Istnieje legenda mówiąca o tym, że pobudzające właściwości kawy odkryły… kozy. Pewien pochodzący z Etiopii pastuch spostrzegł, że jego zwierzęta, po zjedzeniu owoców i liści ze znajdujących się w pobliżu krzewów, są dziwnie pobudzone i energiczne. Sam zjadł kilka na spróbowanie i zauważył u siebie podobną reakcję. Opowiedział o tym lokalnemu mnichowi. W późniejszych latach kawa była popularnym napojem mnichów popijanym w czasie długich godzin nocnych spędzanych na modlitwie.

Rynek kawy przynosi w ciągu roku ogromne zyski szacowane na 100 mld dolarów, co stawia ten czarny napój na drugim miejscu towarów handlowych świata. Kawę wyprzedza tylko ropa naftowa.

Największym producentem kawy na świecie jest Brazylia, Wietnam i Kolumbia. Z kolei najwyższe jej spożycie odnotowuje się w krajach takich jak USA, Brazylia i Niemcy.

W Anglii pierwszą kawiarnię otworzono w 1652 roku i była przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn.

W historii kawy swój udział mają również Polacy. Franciszek Jerzy Kulczycki otworzył pierwszą wiedeńską kawiarnię. Nazywała się „Pod błękitną butelką”.

Kawa uważana była kiedyś za… napój szatański. Przekonanie takie wiązało się z tym, że kawa pochodziła z krajów arabskich i miała kolor czarny jak smoła.