Jak kupić i otworzyć szampana?

Wybór szampana to, wbrew pozorom, jedna z ważniejszych decyzji do podjęcia podczas organizacji przyjęcia sylwestrowego. Zobacz, jak wybrać wino, z którym rozpoczniemy kolejny rok.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jak kupić i otworzyć szampana?

Jak wybrać szampana?

Szampan, o ile jest nierocznikowy, najlepiej smakuje, gdy jest świeży. Oznacza to, że od momentu, gdy trafi na sklepowe półki, do momentu, gdy nalejemy go do kieliszków powinno minąć jak najmniej czasu. Zaletą bąbelków z Szampanii jest bowiem ich żywy, wibrujący smak i świeżość. Wyjątkiem są szampany rocznikowe, które mogą dojrzewać latami. Są one jednak znacznie droższe i trudno dostępne.
 

Jak rozpoznać świeży szampan?

Znak akcyzy na butelkach alkoholu ma jedną, jedyną zaletę – jest na nim zawsze wytłoczony rok, w którym banderola została przyklejona. Data ta, upraszczając nieco, oznacza moment, w którym wino (lub inny alkohol) znalazł się, po opłaceniu podatku i dopełnieniu pozostałych formalności, w naszym kraju. Oczywiście, od hurtowni do sklepowej półki jeszcze daleka droga, ale jeśli na banderoli szampana nie rocznikowego widnieje data 1999, to duża szansa, że wino to do picia się nie nadaje. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów wina.  Bywa, że sam producent umieszcza na etykiecie datę butelkowania – warto jej poszukać.
 

 Jak przechowywać szampana?

Szampana możemy powodzeniem przechowywać w lodówce, o ile mamy w  planach wypić go w najbliższej przyszłości, to znaczy do 7 dni. Butelki należy trzymać w pozycji poziomej, aż do momentu wyjęcia jej na stół. Po wyjęciu z lodówki szampan powinien stać, tak samo, jak białe wino, w kubełku wypełnionym pół na pół kostkami lodu i zimną wodą. Dużym błędem jest schładzanie tego przez wkładanie go do lodu, czy, co gorsza, do zamrażalnika. W ten sposób bardzo łatwo o jego zepsucie. Należyte schłodzenie zagwarantuje nam, że butelka otworzy się z łatwością i korek nie wyskoczy z niej przedwcześnie.
 

Jak otwierać szampana?

Szampana otwieramy powoli i delikatnie, zaczynając od zdjęcia zewnętrznej folii i sreberka okrywającego korek. Następnie, trzymając kciuk na kapslu zakrywającym górę korka, powoli odkręcamy metalowy drucik (tzw. koszyczek) okrywający korek. Po tej czynności kciuk ponownie powinien znaleźć się na korku, pozostałe palce oplatamy wokoło szyjki  butelki. Drugą ręką łapiemy za denko, przechylając butelkę pod kątem 45 stopni, delikatnie nią obracając. Korek powoli zacznie wychodzić z butelki. Do dobrego tonu należy takie otwarcie szampana, by uniknąć charakterystycznego dźwięku wyskakującego korka. Tak, przynajmniej zalecają podręczniki savoir-vivru. Lecz, chyba nikt nie będzie miał nam za złe, jeśli w noc sylwestrową emocje wezmą górę, a korki wystrzelą głośno i wysoko.
 

Jak serwować szampana?

Szampan nie rocznikowy i inne wina musujące serwujemy w klasycznych kieliszkach tulipanach, wypełnionych w 2/3 objętości.  Stare, wysłużone czarki, przypominające salaterki do lodów, radze schować do lamusa. W takich naczyniach szampan szybko traci bąbelki, staje się płaski i bez smaku. Pamiętaj, aby szampana, wraz z kieliszkami przygotować odpowiednio wcześnie. Pod wpływem noworocznych stresów i emocji łatwo coś przeoczyć lub pomylić.

Przemysław Ziemichód