Jak odkręcić mocno zakręcony słoik?

Domowe sposoby na odkręcanie mocno zakręconych słoików.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Jak odkręcić mocno zakręcony słoik?
Bardzo często zdarza nam się, że mamy duże trudności w odkręcaniu mocno zakręconych słoików z ulubionymi przetworami. Najczęściej sięgamy po różne przyrządy przeznaczone do otwierania słoików. Kiedy jednak nie mamy takich pomocy, to musimy otworzyć słoik domowym sposobem.

Oto kilka sprawdzonych metod otwierania słoików:

1. Lekko stukamy nakrętką o podłogę, kiedy usłyszymy syk możemy bez trudu otworzyć słoik.
2. W garnku gotujemy niewielką ilość wody. Do zagotowanego wrzątku wkładamy słoik do dołu dnem i czekamy około minuty. Następnie wyjmujemy słoik, wycieramy do sucha i odkręcamy nakrętkę.
3. Bierzemy słoik w dłonie, odwracamy dnem do góry, uderzamy dłonią w dno słoika i po odwróceniu dnem do dołu słoik znacznie łatwo się odkręca.
4. Lekko podważamy wieczko w kilku miejscach.

     słoiki

 
Ogólnie o pasteryzacji
 
Pasteryzację rozpoczął Ludwik Pasteur. Jest to specjalna technika konserwacji, która polega na konserwowaniu żywności przy użyciu właściwie dobranego podgrzewania produktów spożywczych. Chodzi głównie o to, by zahamować bądź całkowicie zniszczyć drobnoustroje i bakterie, które mogą się w żywności rozprzestrzeniać i doprowadzić tym samym do chorób u człowieka.
 
Konserwacja, oprócz zniszczenia drobnoustrojów, ma także na celu zachowania smaku i zapachu produktów oraz zadbanie o to, by właściwości odżywcze danych produktów nie zostały obniżone.
 
Oprócz konserwacji wyróżniamy także "wekowanie".  Wekuje się oczywiście słoiki. Słoiki zostają zamknięte hermetycznie podczas procesu podgrzewania przykrytych i zakręconych słojów. Dzieje się to tak, by ciśnienie wytwarzanej w trakcie gotowania pary wodnej zgromadzonej ponad słojem z przetworami, wzrosło wskutek wysokiej temperatury.
 
Następnie słoik należy schłodzić, wtedy para wodna skrapla się i jednocześnie spada ciśnienie pod pokrywą gotowanego słoika.
 
W rezultacie tych czynności słoik zostaje zamknięty naprawdę bardzo hermetycznie.  Panujące we wnętrzu podciśnienie powoduje to, że słoik bywa trudny w otwarciu, dlatego w pierwszym akapicie została podana instrukcja, jak dany słoik otworzyć.

     słoiki
 
Jest jeszcze jeden proces, który nosi nazwę sterylizacji. Jest to ogrzewanie do temperatury wyższej niż 100 stopni. Jakie produkty można pasteryzować? Otóż:
 
-mleko i jego przetwory,
-mięso, wędliny,
-piwo,
-wino,
-przetwory owocowe i warzywne.
 
Pasteryzacja polega zatem na odpowiednim podgrzewaniu żywności.  Przetwory należy podgrzewać do temperatury większej niż 60 stopni, jednak poniżej 100 stopni. Czas pasteryzowania jest od tego oczywiście uzależniony. Jeżeli podgrzewamy produkty do 85 stopni to powinniśmy pasteryzować ją przez 30 minut, natomiast powyżej tej temperatury do  100 stopni - około 1 minuty.
 
Czas pasteryzacji zależy oczywiście również od  pojemności opakowania oraz od tego, jak kwaśny jest dany produkt.  Jeżeli włożymy przetwory gorące do słoika, czas pasteryzacji wynosi w przypadku słoika 0, 5 l 20 minut. Natomiast ten sam słoik, z tą różnicą, że włożymy do niego produkty zimne, należy pasteryzować 25 minut.
 
Wyróżniamy w zasadzie dwa rodzaje pasteryzacji. Może to być pasteryzacja w domu i w piekarniku. Pierwsza z nich polega na tym, by słoik, w którym znajdują się przetwory dokładnie zamknąć, a następnie wstawić do dużego garnka napełnionego wodą. Słoiki powinny być zanurzone całkowicie bądź nie (najlepiej nie zanurzać ich całkowicie, ponieważ potem jest problem, by je szybko z gorącej wody wyjąć).

    słoiki
 
Ogólnie warzywa pasteryzuje się znacznie dłużej i w wyższej temperaturze  niż na przykład owoce.  Nie należy stawiać słowików bezpośrednio na dnie garnka, ponieważ słoiki mogą się przegrzać. 
 
Druga metoda to pasteryzacja w piekarniku. Gorące słoiki wstawia się do nagrzanego piekarnika, natomiast zimne do chłodnego. Należy słoiki ustawić na blasze tak, by się ze sobą nie stykały. Jeżeli w słoiku pojawią się bąbelki, należy wyłączyć piekarnik, a słoiki jeszcze przez około pół godziny w tym piekarniku pozostawić. 

Najbardziej popularna jest ta pierwsza metoda.