Jak podawać gin - łyk historii
Początki ginu sięgają XVI wieku. W Holandii pierwotnie, jak wiele innych destylowanych napojów, znalazł zastosowanie w medycynie. Zestaw ziół i aromatycznych przypraw, które zawierał, uważano za lek na wszelkie choroby. Na pierwszym miejscu wśród zapachowych dodatków figurowały czarne jagody jałowca, którego holenderska nazwa "genever" stała się źródłem dla angielskiego słowa gin. W Wielkiej Brytanii gin pojawił się prawdopodobnie za sprawą brytyjskich żołnierzy wracających z wojny trzydziestoletniej. Pewien rodzaj ginu wytwarzano jednak w Londynie już ok. XVII wieku. Produkowano go z jęczmienia, chmielu i jagód jałowca. Małe ciemne owoce jałowca nadają trunkowi mocny, aromatyczny zapach. Mimo, że aromat owocu jest dominujący, do produkcji ginu używa się także arcydzięgiela, lukrecji, suszonych skórek owoców cytrusowych, kminku i nasion kolendry.
Jak i z czym podawać gin
Gin (np. Bombay Saphire) możemy degustować na wiele sposobów. Świetnie smakuje w postaci czystej, bez dodatków. Należy schłodzić butelkę w lodówce i podawać trunek w małych kieliszkach, na kostkach lodu. Ten wyjątkowy gin stanowić może także bazę do przyrządzenia wyśmienitych drinków. Istnieje bardzo długa tradycja mieszania ginu z tonikiem. Taki koktajl podawany jest zazwyczaj jako long drink z dużą ilością lodu i plasterkiem cytryny.
Gin dobrze komponuje się także z sokiem pomarańczowym, gorzką lemoniadą oraz piwem imbirowym. Każdy może znaleźć swój sposób na cieszenie się jego smakiem.
Gość
700 ml. Ginu,
700 ml. likieru jabłkowego,
350 ml. syropu z zielonych jabłek,
kawałek jabłka do przybrania kieliszka.
Wymieszaj wszystkie składniki w dzbanku, wstaw do lodówki przed podaniem. Serwuj w kieliszkach do martini, wypełnionych lodem i udekorowanych ćwiartką jabłka.
Naprawdę polecam!
Daniel Jaszcz