Susorki iwkowskie z terenu gminy Iwkowa, które pod koniec sierpnia zostały wpisane na Listę Produktów Regionalnyc to mieszanka owoców (w jej skład wchodzą jabłka, gruszki, śliwki) suszonych i podwędzanych metodą tradycyjną, koniecznie na drzewie liściastym - bukiem, dębem, drewnem drzew owocowych. Proces produkcji związany jest z użyciem tradycyjnej suszarni opalanej drewnem liściastym, głównie bukiem, dębem, grabem oraz drewnem drzew owocowych.
fot. nasliwkowymszlaku.pl
Więcej o susorkach dowiecie się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Jak suszyć owoce?
Suszenie jest jedną z metod konserwowania owoców i jak wiadomo - polega na pozbawieniu ich wody. Sporo wody, bo podczas suszenia z owoców pozbywamy się nawet do 3/4 jej objętości! Woda odparowuje, a pozostaje to co w owocach najlepsze. Można owoce suszyć na słońcu, w specjalnych urządzeniach - suszarkach i w piekarnikach.
Suszenie na słońcu wymaga gorącej, bezwietrznej pogody. Suszarka, to urządzenie, które nie każdy posiada. Susząc w piekarniku pamiętajmy o uchylonych drzwiczkach - pozbędziemy się wilgoci. Temperatura nie powinna być za wysoka (ok. 50*C) - nie chcemy owoców spalić!
Jak pisze pierniczkowo:"Twarde owoce (jak gruszki, jabłka) suszymy w piekarniku w temperaturze 70 stopni C i stopniowo zmniejszamy temperaturę do 50 stopni C. Natomiast miękkie owoce zaczynamy suszyć od temperatury 40 stopni C a pod koniec suszenia zwiększamy ją stopniowo do 60 stopni C."
Owoce oczywiście myjemy. Te większe i twardsze można, a nawet trzeba pokroić w plastry. Ze śliwek usuwamy pestki.
Owoce po suszeniu nie powinny się łamać, powinny być ciągle elastyczne, a przede wszystkim - aromatyczne. Nie tolerujmy żadnych oznak spalenizny! Taki owocowy susz przetrzymuję całą zimę w wygotowanych słoikach ze szczelnymi pokrywkami lub puszkach wyłożonych folią aluminiową lub pergaminem.
Zobaczcie przepisy z suszonymi śliwkami >>>
marek_j