Pierwszym istotnym kryterium przy wyborze grilla jest jego rozmiar i miejsce wykorzystania. Na taras najlepszym rozwiązaniem będzie grill mały, który pomieści potrawy dla 2-3 osób. Jeśli planujemy organizować garden party czyli przyjęcia w ogrodzie warto zaopatrzyć się w dużego grilla.
Pomocnymi elementami grilla są: regulowana wysokość nóżek oraz kółka, pomocne szczególnie przy dużych grillach ogrodowych.
W razie niepogody
Pamiętajmy o zaopatrzeniu się w ogrodowy parasol, namiot, czy zorganizowanie schronienia dla gości, gdyby pogoda spłatała nam figla. Nawet w najcieplejszy letni dzień może się zdarzyć przelotna burza, która - gdy nie będziemy zabezpieczeni - wygoni naszych gości do domu.
Pamiętajmy o dzieciach!
Jeśli zaprosiliśmy na imprezę grillową rodziny z dziećmi trzeba im zorganizować coś do zabawy, najlepiej z dala od miejsca ustawienia grilla. Nudzące się dzieci mogą stanowić dla siebie zagrożenie i skutecznie popsuć nam zabawę jeśli zrobią sobie nieopatrznie krzywdę. Sprawdza się trampolina, zabawa w Twistera, zabawy ruchowe, pod warunkiem, że uzgodnimy dyżury opieki nad dziećmi. Ustalmy na początku, że jedna dorosła osoba dyżuruje przy dzieciach pół godziny, potem się możecie zmieniać. W ten sposób nikt nie poczuje się znudzony, czy wyłączony z przyjęcia, a dzieci będą z pewnością bezpieczne.
Podpalamy
Na rynku jest dostępnych bardzo wiele produktów do rozpalania grilla. Najlepiej wykorzystać w tym celu węgiel drzewny (brykiet). Nie należy do rozpalania używać drewna iglastego, papieru, liści oraz szyszek. Bezwzględnie należy unikać rozpałek w płynie dostępnych w sklepach. Zwarte w nich składniki chemiczne mogą przeniknąć do grillowanych potraw i być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Coś na ruszt
Zaopatrzeni w grilla i jego akcesoria możemy przejść do sedna czyli serwowanych potraw. Grillowanie uchodzi za jedna ze zdrowszych metod obróbki termicznej, pod warunkiem, że robimy to właściwie.
Do grillowania należy używać tacek aluminiowych. Zapobiegnie to dostaniu się tłuszczu do ognia, gdzie może dojść do wydzielenia toksycznych substancji.
Na produkty do grillowania najodpowiedniejsze są chude mięsa takie jak drób, cielęcina, ryby oraz chuda wołowina). W miarę możliwości należy unikać tłustych karkówek oraz kiełbasy. Mięsa przed grillowaniem nie powinny być smarowane olejem czy tłuszczem. Wskazane jest natomiast wcześniejsze marynowanie, dzięki czemu mięso będzie bardziej kruche oraz nie będzie wymagało zbyt długiej obróbki, co z kolei pozwoli uniknąć przesuszenia. Nie wolno natomiast sięgać po mięso gdy nie jest dopieczone do końca. Do mięs warto dołączyć surówki ze świeżych warzyw.
Grillować możemy nie tylko mięsa. Popularnością się cieszą grillowane bakłażany, cukinie i papryki.
Amatorzy niecodziennych smaków mogą przyrządzić grillowane sery a także owoce w postaci cząstek grejpfruta, fig nadziewanych serem pleśniowym. Z powodzeniem można grillować także wędzone tofu.
Niezależnie od produktów grillowane potrawy powinno być natychmiast podawane. Niewskazane jest długie przetrzymywanie mięs i warzyw nad paleniskiem oraz przechowywanie na świeżym powietrzu bez zabezpieczenia. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć naszym grillowym przyjęciem bez obaw o skutki zdrowotne.
pietroocha