Zdrowy grill

Zazwyczaj nie mamy wątpliwości co do walorów smakowych potraw z grilla. Czy mogą one poza tym być także zdrowe?

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Zdrowy grill

Grillowanie w ciągu ostatnich lat stało się w Polsce bardzo popularne. Coraz częściej właśnie taką formę spędzania wolnego czasu wybieramy, spotykając się z naszymi znajomymi w ogrodzie przy pysznym jedzeniu. Jak bardzo jednak smaczne potrawy z grilla wpływają na nasze zdrowie? Czy nie rozbijają naszej diety? Czy istnieją jakieś sposoby, żeby jedzenie z grilla było zarówno smaczne i zdrowe?

Wybór mięsa

Niektórzy zarzucają potrawom z grilla, że poza tym, że są tłuste i bardzo kaloryczno to nasycone są również różnymi rodzajami szkodliwych substancji, które wydzielają się podczas smażenia mięsa.
Warto wybierać mięsa chudsze jak drobiowe i wołowe, jeszcze lepiej jeśli wcześniej będzie zamarynowane co skróci czas smażenia i w efekcie zmniejszy ilość szkodliwych substancji.
Oprócz mięsa warto pamiętać również o rybach. Zdrowszą i równie smaczną alternatywą dla kiełbas i karkówek może być dobrze przyrządzony pstrąg.

Pamiętajmy o warzywach

Wiosna jest też okresem kiedy powinniśmy spożywać więcej warzyw. Możemy je podawać zarówno w sałatce, jak też w formie grillowanej. Na przykład cukinia nadziewana pomidorami i serem feta jest naprawdę przepyszna. Większa ilość warzyw sprawi, że nasz posiłek będzie bardziej wartościowy.

Dobór grilla

W Polsce najpopularniejsze są grille węglowe. Coraz częściej mówi się o szkodliwych substancjach, między innymi twielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych (przykładowo. benzopiren) i nadtlenkach, które wydzielają się w trakcie grillowania i mogą być rakotwórcze. Coraz częściej sprzedawane są teraz grille gazowe, które oprócz tego, że są łatwiejsze w użyciu, omija się bowiem długi proces rozpalania, nie uwalniają one substancji szkodliwych, ponieważ tłuszcz z mięsa nie ma kontaktu z węglem.

Dla grillowych tradycjonalistów

Jeżeli jednak wolimy zostać przy tradycyjnym grillu węglowym warto pamiętać o kilku zasadach.
Rozpałki używamy jedynie na początku, zanim położymy mięso na ruszcie.
Mięso kładziemy nie bezpośrednio na kratce, lecz na specjalnych tackach. Zapobiega to skapywaniu tłuszczu prosto na węgiel i wydzielaniu szkodliwych substancji.
Do palenia używać można wyłącznie węgla drzewnego bądź drewna z drzew liściastych, ponieważ iglaste wydzielają dużo żywicy, która przy spalaniu również może wydzielać szkodliwe substancje.